ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

CENA VÁCLAVA HAVLA ZA LIDSKÁ PRÁVA 2019 VYHLÁŠENÍ FINALISTŮ


Dnes, v úterý 27. srpna 2019, byla v prostorách Knihovny Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2019, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 (jména jsou uvedena abecedně):
 
Ilham TOHTI (Čína)
je veřejně známý ujgurský intelektuál z Číny. Přes 20 let se angažuje v rozvíjení dialogu a porozumění mezi Ujgury a Číňany. V roce 2014 byl odsouzen na doživotí.
 
Buzurgmehr YOROV (Tádžikistán)
je právník v oblasti lidských práv, který téměř 20 let zastupuje osoby pronásledované pro jejich politické přesvědčení a aktivismus. Je hlasitým oponentem vlády a veřejně odsoudil vládu a státní orgány za zneužívání lidských práv. V roce 2015 byl odsouzen na 28 let vězení.
 
Youth Initiative for Human Rights (Mládežnická iniciativa za lidská práva)
YIHR byla založena v roce 2003. Propaguje usmíření prostřednictvím navazování vztahů mezi mladými lidmi na Balkáně, kteří pocházejí z různých etnických skupin, oblastí a zemí. YIHR se snaží rozšířit účast mladých na procesu přeměny justičního systému a budovat vazby, které zamezí dalšímu etnickému konfliktu, jež tolik let devastoval tento region.
 
„Ženy i muži, kteří hájí naše lidská práva, jsou ti nejlepší z nás“, prohlásila Liliane Maury Pasquier. „Jejich odvaha a odhodlání, se kterým se staví za základní principy práva a spravedlnosti, přičemž tak často činí za velikých osobních ztrát, ohrožení vlastní svobody a někdy i vlastního života, si zaslouží náš hluboký respekt a vděk. Stojí na frontové linii lidských práv. Ráda bych poděkovala všem, kteří navrhli nominace na letošní cenu. Dnešní výběr nebyl jednoduchý, ale vybrali jsme tři vynikající kandidáty, jejichž práce je pokračováním nejlepších tradic v duchu Václava Havla. Výběr vítěze ceny za rok 2019 bude ještě těžší.“

MEZINÁRODNÍ KOMISE CENY VÁCLAVA HAVLA ZA LIDSKÁ PRÁVA

Mezinárodní komisi Ceny Václava Havla za lidská práva, která dnes zasedala v Praze, předsedá Liliane Maury Pasquier – prezidentka Parlamentního shromáždění rady Evropy –, členy jsou Marie–Louise Bemelmans–Videc – politička a pedagožka, Martin Bojar, profesor neurologie UK v Praze, Anne Brasseur – bývalá prezidentka Parlamentního shromáždění rady Evropy a politička, Martin Bútora – sociolog a diplomat, Michael Žantovský – diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla a Nils Muižnieks – bývalý Komisař Rady Evropy pro lidská práva.

Oznámení laureáta ceny

Slavnostní oznámení laureáta Ceny pro rok 2019 a její předání proběhne v rámci podzimní Valné schůze Parlamentního shromáždění RE ve Štrasburku, která se uskuteční v pondělí 30. září 2019.

Konference k poctě laureáta

Knihovna Václava Havla uspořádá v Praze na počest laureáta mezinárodní konferenci. Konference Ode zdi ke zdi se uskuteční ve středu 2. října 2019 v Praze. Bližší informace ke konferenci budou průběžně zveřejňovány na stránkách Knihovny Václava Havla: www.vaclavhavel.cz

CENA VÁCLAVA HAVLA ZA LIDSKÁ PRÁVA

Cena Václava Havla za lidská práva vyzdvihuje mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Cena je udělována každoročně Parlamentním shromážděním Rady Evropy v partnerství s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 a je spojená s odměnou ve výši 60 tisíc Euro.
 
Laureáti Ceny Václava Havla za lidská práva
2013 Ales Bjaljacký (Bělorusko)
2014 Anar Mammadli (Ázerbájdžán)
2015 Ljudmila Alexejevová (Rusko)
2016 Nadja Muradová (Irák)
2017 Murat Arslan (Turecko)
2018 Oyub Titiev (Rusko)
 
Parlamentní shromáždění Rady Evropy: Rada Evropy, tel. +33 388 412 979
Knihovna Václava Havla: Michael Žantovský, tel. 222 220 112
Nadace Charty 77: Božena Jirků, tel. 224 214 452

Fotogalerie

Jdu na to