ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Cena Jaroslava Seiferta 2022


Cena Jaroslava Seiferta, prestižní literární ocenění udělované od roku 1986, má nového laureáta. Je jím Josef Kroutvor, esejista, básník, prozaik a historik umění.

JOSEF_KROUTVOR_foto_Petr_Rygr-(1).jpgRozhodla o tom nezávislá porota v čele s literárním historikem Tomášem Kubíčkem. Udělila ji za knihu Poletování jednoho ptáčka / Vzpomínání a listování s přihlédnutím ke Kroutvorově pokračující esejistické tvorbě.
 
Josef Kroutvor (80) vystudoval na FF UK filozofii, historii a dějiny umění, v září 1968 odešel do Francie, kde získal roční stipendium. Od roku 1970 pracoval v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, zaměřil se na dějiny plakátu, věnoval se i umělecké fotografii, designu, architektuře a sociologii kultury. Publikuje od roku 1969, v letech husákovské normalizace též v periodikách samizdatových a exilových, tam pod kafkovským pseudonymem Josef K. Z jeho rozsáhlého díla jsou známy eseje Potíže s dějinami, Praha, město ostrých hran či Šumava a Josef Váchal
 
Cena Jaroslava Seiferta, založená roku 1986 ve Stockholmu jaderným fyzikem Františkem Janouchem, je udělována za vynikající slovesné dílo vydané nebo jinak zveřejněné v České republice nebo v zahraničí v posledních třech letech, výjimečně i za dílo celoživotní. Laureáta vyhlašuje Nadace Charty 77 každé dva roky 22. září, v předvečer Seifertových narozenin. Laureát cenu převezme v listopadu 2022 v primátorské rezidenci v Praze. O udělení Ceny Jaroslava Seiferta rozhodla nezávislá porota ve složení:  Tomáš Kubíček (předseda poroty), Alena Blažejovská, Jiří Hrabal, Hana Klínková, Michal Kosák, Jirí Koten, Marie Langerová, Jan Lukeš, Petr Onufer, Hana Soukupová, Jiří Zizler.
 
Finanční prémie spojená se Seifertovou cenou činí 100 000 korun. Nově se sponzorem stalo online knihkupectví Palmknihy.

JOSEF_KROUTVOR_foto_Petr_Rygr-(2).jpg

(Foto: Petr Rýgr)
Jdu na to