ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Cenu Václava Havla za rok 2022 získal Vladimír Kara-Murza


V pondělí 10. října 2022 byl na Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně oznámen laureát mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2022. Stal se jím Vladimír Kara-Murza, ruský opoziční politik. Cenu VH za lidská práva uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

Vladimir-Kara-Murza-foto-Ondrej-Nemec-KVH-(1).jpg
Vladimír Kara-Murza (foto: Ondřej Němec, KVH)
Cena byla slavnostně předána při příležitosti zahájení podzimního plenárního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE), které proběhlo ve Štrasburku. 

Vladimír Kara-Murza je ruský politik, spisovatel a historik. Jako dlouhodobý spolupracovník Borise Němcova působil ve funkci místopředsedy Strany národní svobody a kandidoval do ruského parlamentu. Vladimír Kara-Murza sehrál klíčovou roli při přijímání „zákonů Magnitského“ v mnoha zemích celého světa a to včetně USA, Velké Británie a Kanady. Tyto zákony uvalují sankce na ruské činitele, kteří nesou odpovědnost za porušování lidských práv. V letech 2015 a 2017 byl dvakrát otráven agenty ruské FSB, kteří byli později identifikováni během vyšetřování vedeného novináři skupin Bellingcat, The Insider a Der Spiegel. V dubnu 2022 byl Vladimír Kara-Murza zatčen a od té doby je v Moskvě vězněn kvůli tomu, že veřejně vystupuje proti válce, kterou Vladimír Putin vede na Ukrajině. Amnesty International jej označuje za vězně svědomí. Vladimír Kara-Murza je autorem nebo spoluautorem několika knih a dokumentů o ruské politice a historii. Pracuje jako novinář v ruských i západních médiích včetně Kommersantu, Echa Moskvy a BBC. Publikuje pravidelně sloupky v americkém deníku Washington Post. Získal mnohá mezinárodní ocenění (Geneva Summit Courage Award, the Sakharov Prize for Journalism as an Act of Conscience, Magnitsky Human Rights Award). V minulosti byl opakovaně hostem Knihovny Václava Havla.

„Vladimíra Kara-Murzu znám a obdivuji jako neohroženého bojovníka za lidská práva, svobodu a demokracii tváří v tvář despocii a násilí. Ačkoliv se ho Putinův režim dvakrát pokusil otrávit, od dubna tohoto roku ho vězní pro jeho veřejný odpor vůči agresi proti Ukrajině a minulý týden ho obvinil z velezrady, Vladimír neslevuje ze svých ideálů, které ztělesňují lidštější tvář a potenciálně i lepší budoucnost Ruska. Nedovedu si představit lepšího laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva v této vypjaté době,“ uvítal volbu Michael Žantovský, výkonný ředitel Knihovny Václava Havla.

Zástupci dalších dvou finalistů – ukrajinské koalice V 5 hodin ráno, shromažďující důkazy o porušování lidských práv následkem ruského vpádu na Ukrajinu, a maďarské Duhové koalice hájící práva LGBTQIA+ – rovněž převzali diplomy.

Konference k poctě laureáta

Knihovna Václava Havla pořádá ve středu 12. října 2022 od 14.00 hodin v Pražské křižovatce mezinárodní konferenci k poctě laureáta nazvanou Zločin a trest. Zločiny proti míru a lidskosti a kola spravedlnosti. Na konferenci je možné se bezplatně registrovat na stránkách knihovny. 

Jdu na to