ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Dražba ve prospěch handicapovaných vynesla rekordních sedm milionů


Konto Bariéry uspořádalo letos už 15. aukční salon výtvarníků. Dražba, při které si lidé mohli vybrat z více než 400 děl od široké škály českých umělců, se konala on-line na portálu Artslimit.com a přinesla rekordní výsledek 6 948 100 korun. Výtěžek aukce nadace použije na podporu handicapovaných studentů.

342-Sykora-Zdenek_upr2-(1).jpg
Obraz "Za Brodcem" od Zdeňka Sýkory se vydražil za 530 000 korun.

Charitativní aukce pořádá Konto Bariéry už od roku 1993. Letos se ale dražba vůbec poprvé uskutečnila on-line. „Museli jsme vzhledem k epidemické situaci udělat velkou změnu a věřte, že jsme z ní měli obavy. Naši dlouholetí partneři z Galerie Kodl nás ale podpořili a dražba dopadla víc než skvěle. Letošní 15. aukční salon byl i navzdory komplikacím nejúspěšnějším ze všech pořádaných, výtěžek sedm milionů jsem si neuměla představit ani ve snu,“ říká ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků.
"Velký dík patří všem výtvarníkům, kteří do aukce věnovali svá díla, a také všem kupcům, kteří se do dražby zapojili. Bez jejich pomoci by to nešlo. Letos to platí dvojnásobně," říká Božena Jirků.
Celkem si lidé mohli vybrat ze 414 děl od 350 renomovaných českých umělců. Aukci navíc symbolicky otevřel obraz od patnáctileté Amálky, namalovaný bionickou protézou, kterou dívka získala díky sbírce od Konta Bariéry. Vyvolávací cena všech děl byla 4 719 600 Kč. Vydražit se ale podařilo ještě o polovinu více. Peníze půjdou na podporu studentů s postižením. Stipendium Bariéry ročně využívá více než 50 handicapovaných středoškoláků a vysokoškoláků.

Aukční salony Konta Bariéry si za takřka třicet let získaly řadu příznivců mezi sběrateli, umělci i v široké veřejnosti. „Máme nesmírnou radost z dosažených výsledků. Během celého odpoledne jsme sledovali napínavou dražební online bitvu od první do poslední položky. Dosáhli jsme mnoha významných prodejů, a dokonce i několika autorských rekordů. Těší nás, že 15. aukční salon výtvarníků pro Konto Bariéry pomáhá nejen handicapovaným studentům, ale také přispívá ke zviditelnění některých méně známých umělců,“ říká za portál Artslimit.com Matyáš Kodl. Všichni výtvarníci poskytli svá díla nadaci jako dar, honorář si neúčtuje ani pořádající Galerie Kodl. Zhruba 80 děl míří do doprodeje, zájemci je najdou na www.aukcnisalon.cz.
Top 5 vydražených děl:
1. Za Brodcem, Zdeněk Sýkora, 530 000 Kč
2. Bláznovo podzim - tři jablíčka, Jaroslav Šolc, 275 000 Kč
3. Památkářka, Michael Rittstein, 230 000 Kč
4. Nekonečno a dívka, Jiří Anderle, 152 000 Kč
5. Přeskupená krajina, Mirek Kaufmann, 134 000 Kč
Jdu na to