ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Odteď se hraje Bez faulu! Začal další ročník basketbalové charity


Projekt Bez faulu letos pomůže mladému basketbalistovi na vozíku a týmu Pražských jezdců.


Dnešním dnem startuje komunikační kampaň na podporu šestého ročníku charitativní části basketbalového projektu Bez faulu, na kterém se podílí Česká basketbalová federace, Konto Bariéry a Česká televize. V loňském roce se vybrala částka přesahující 150 tisíc korun, letos bude pomoc směřovat Mikuláši Hapkovi, parabasketbalistovi Pražských jezdců na nákup sportovního vozíku na míru.  

BF_24_letak_A4-(1).pngLetošní ročník charity Bez faulu odstartuje 14. února během finálového turnaje Česko-slovenského poháru Louda Auto FINAL 8 a bude probíhat do 23. března, kdy vyvrcholí předáním šeku s vybranou částkou při tradiční All Star game v Opavě. Podobně jako v minulých letech si během tohoto období každý klub NBL zvolil jedno domácí utkání jako charitativní. V jeho průběhu se budou oběma zúčastněným týmům počítat každá minutá střela jako 100 Kč, každá osobní chyba jako 200 Kč a každá technická chyba jako 1000 Kč. K součtům takto získaných částek za jednotlivá utkání se dále připočte výtěžek dárcovských zpráv (DMS) a příspěvků jednotlivých partnerů NBL. 

„Projekt Bez faulu patří mezi stěžejní CSR projekty českého basketbalu a já osobně mám velkou radost, že se do něj letos znovu zapojily všechny kluby NBL. Kluby a hráči tím podpoří nejenom Konto Bariéry, ale konkrétního kolegu, hráče basketbalu na vozíku a jeho tým,“ uvádí za Českou basketbalovou federaci Michaela Veselá, manažerka CSR programů České basketbalové federace. Bez faulu je společný projekt všech klubů Kooperativa NBL, Asociace ligových klubů, CZ BASKETBALL, České televize, Konta Bariéry a generálního partnera nejvyšší mužské soutěže pojišťovny Kooperativa. 

Ve spolupráci s Kontem Bariéry se letos budou vybírat prostředky na pomoc Mikuláši Hapkovi. Třiatřicetiletý designér miloval cyklistiku a spolu s manželkou se jí věnovali na silnici i v terénu. „Pár zranění jsem si na kole udělal, ale upřímně jsem doufal, že nikdy nepřijde nic vážnějšího. A ono přišlo a bohužel hned to nejvážnější, rozdrtil jsem si při pádu z kola hrudní obratel a poškodil si míchu. Život mi zřejmě zachránila helma, ale skončil jsem na vozíku,“ vypráví svůj příběh Mikuláš. Po úraze začal jezdit na handbiku, ručně poháněném kole a hraje také vozíčkářský basketbal v týmu Pražští jezdci.  

Přestože už se parabasketbalu věnuje několik let, stále využívá zapůjčený starší vozík, který nejenom že není v nejlepší technické kondici, ale Mikuláš se do něj při své výšce blížící se dvěma metrům pořádně nevejde. Pořízení nového basketbalového vozíku na míru vyjde na 90 tisíc korun. „I když normálně pracuji, mé finanční možnosti mi aktuálně nedovolují vynaložit tolik prostředků na sportovní pomůcku,“ doplňuje Mikuláš. V případě, že se vybere vyšší částka, využijí se finance na pořízení dalšího sportovního vybavení právě pro tým Pražských jezdců, za nějž hraje i několik českých reprezentantů v basketbalu na vozíku. 

Charitativní zápasy NBL: 
28.2.2024 
BK Opava-BC GEOSAN Kolín 
ERA Basketball Nymburk-Basket Brno 
2.3.2024 
Basket Brno-BC GEOSAN Kolín 
NH Ostrava-SK Slavia Praha 
USK Praha-BK KVIS Pardubice 
3.3.2024 
SLUNETA Ústí nad Labem-BK Opava  
9.3.2024 
BK REDSTONE Olomoucko-SK Slavia Praha 
BC GEOSAN Kolín-USK Praha 
11.3.2024 
BK ARMEX Děčín-BK Opava 
13.3.2024 
SK Slavia Praha-NH Ostrava 
17.3.2024 
Sršni Photomate Písek-SK Slavia Praha 
20.3.2024 
BK KVIS Pardubice-BC GEOSAN Kolín 

Jolana Voldánová, ředitelka Nadace Charty 77 / Konta Bariéry k tomu ještě dodává: „Sport hraje v životě lidí s handicapem důležitou roli a příběhů, jako je ten Mikulášův, je kolem nás hodně. Do našeho grantového programu Sport bez bariér nám ročně přicházejí desítky žádostí o speciální vozíky a další pomůcky, které jsou pro sportování našich klientů nezbytné. My si spolupráce s Českou basketbalovou federací velmi vážíme, protože v rámci projektu Bez faulu pomáhají lidem s handicapem i basketbaloví fanoušci.“  

Mediálním partnerem projektu je Česká televize: 20vteřinový spot, který bude v průběhu kampaně vysílán na ČT Sport můžete vidět zde, delší tříminutovou verzi s Mikulášovým příběhem najdete zde

O projektu Bez faulu  

Hlavním cílem projektu je zlepšení sportovního prostředí, aby děti ze sportu neodcházely, ale naopak jich v něm přibývalo. Chce také upozornit na důležitost vzdělávání dospělých, a to jak rodičů, tak i trenérů směrem k zajištění příjemnějšího a vstřícnějšího basketbalového prostředí. Součástí projektu je také Desatero bez faulu, která má dnes již 60 signatářů z řad českých basketbalových klubů. Mezi ambasadory projektu Bez faulu patří například bývalí reprezentanti Jiří Zídek s Petrem Bendou, z ženských bývalých reprezentantek jde například o Ivanu Večeřovou a Ilonu Burgrovou, dále trenérku Natálii Hejkovou nebo nejzkušenějšího českého mezinárodního rozhodčího Roberta Vyklického. 

Na konci loňského roku došlo k restartu projektu a při této příležitosti vznikla i kampaň Experiment včetně video spotu s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Ten je znám jako basketbalový fanoušek Opavy, v jejímž dresu se stal loni před Vánocemi historicky nejstarším hráčem a střelcem v Kooperativa NBL.

Konto Bariéry je oficiálním charitativním partnerem ČBF a projektu Bez faulu již od roku 2019. 

Chci pomoci Mikulášovi

Jdu na to