ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Nová noha pro Markétu

marketa4-(1).jpgJmenuji se Markéta a je mi 39 let. Když mi bylo 25, rozhodla jsem se kvůli vážné nemoci žít dál „jen“ s jednou nohou.

Mám amputovanou celou levou dolní končetinu. Jedná se o tzv. vysokou amputaci (hemipelvektomii), po které nemám ani kyčelní kloub a část pánve. Začátky života s těžkým fyzickým handicapem nebyly snadné, ani pro mě, ani pro mé blízké. 

Od malička jsem kolem sebe slýchávala: „Když se chce, všechno jde.“ A tak díky skvělé péči a podpoře mých nejbližších, přátel a zdravotníků jsem po půl roce od operace už neseděla jen na invalidním vozíku, ale učila se chodit s protézou a berlemi. Za dalších pár měsíců jsem díky státnímu příspěvku, pomoci rodiny a sponzoringu koupila auto s automatickou převodovkou, a mohla tak dojíždět do Olomouce, kde jsem úspěšně dokončila svá vysokoškolská studia v oboru fyzioterapie. Dnes pracuji jako fyzioterapeutka na soukromé klinice specializované na terapii ruky.  Posledních pár let se věnuji i současnému tanci, jednostopému lyžování, ráda bych zkusila kolo nebo tříkolku na ruční pohon a vyrazila v létě na vodu. Díky vrozenému optimismu, houževnatosti a někdy až urputné touze po životě se mi však časem podařilo nahlédnout těžké začátky a celé to období nejrůznějších vzletů a pádů jako jedinečnou a obohacující zkušenost.

Chůze s protézou po vysoké amputaci je hodně fyzicky i technicky náročná, vyžaduje neustálé soustředění na každém kroku. Při sebemenší nerovnosti povrchu hrozí pád.Před časem jsem zaznamenala, že díky rychlému technologickému vývoji existují i dokonalejší protézy. Mohla bych mít protézu s lepším kyčelním kloubem, který umožňuje přirozenější pohyb pánve, a s počítačově řízeným kolenním kloubem, který zajišťuje dokonalou prevenci pádu na nerovném povrchu i normální chůzi z kopce nebo ze schodů bez berlí. Chůze s protézou s počítačově řízeným kolenem skvěle funguje na jakémkoli povrchu, v rovném i nerovném terénu.  Protéza s takovýmto typem kolenního kloubu je tudíž bezpečnější, eliminuje obavu z pádu a určitou strnulost v tělesném napětí při běžné chůzi.

Cena takového typu protézy je 900 000 Kč a je zcela nad mé možnosti si ji koupit. Moji přátelé za mnou nedávno přišli s nápadem otevřít si účet pod laskavými křídly Konta Bariéry a tak jsem to udělala.

Upřímně děkuji vám všem za jakoukoli podporu, Markéta „jednonožka“ HOP HOP HOP.


Fotogalerie

Jdu na to