ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Nová ruka pro Jonáše

Podařila se skvělá věc - přispěli jste Jonášovi celkem 750 000 tisíc korun na chytrou ruku. Veliké díky patří Nikol Štíbrové, která Jonášův příběh zveřejnila na svém facebookovém profilu. Její fanoušci tak velkou měrou pomohli k rychlému shromáždění celkové částky. Všem moc děkujeme!

Krásný dopis nám napsala Jonášova maminka Alena:

Jonáš (16) se narodil  jako první z nedonošených dvojčat s vrozenou vývojovou vadou pravé horní končetiny – prostě jí část neměl. V první chvíli to byl pro mne nepopsatelný šok, měla jsem zmatek v hlavě a v srdci, tisíc otázek, ale cit a láska všechno překonají.

Na svět se dral s velkou vervou a doposud tak žije. Stále bojuje. O své místo mezi vrstevníky, o své místo ve sportu, o své místo v běžném životě. Je tak vychovávaný – „nejdřív to zkus sám, a pokud to nepůjde, přijď si říci o pomoc“. Tisíckrát si člověk řekl „udělám to za něj“, ale ne, musí sám, tisíckrát člověk kouká po očku zda si zapne ten zip na bundě nebo ne, nalije si tu limonádu z té velké dvoulitrové lahve a jiné a jiné běžné věci denní potřeby. Dnes si málokdy řekne o pomoc. Je to úžasné. 

Myslím, že díky handicapu je z Jonáše úžasný člověk, má životní priority možná jinak postavené než zdravý jedinec, i přes svůj osud je velmi pozitivní a cílevědomý člověk. S ničím nemá problém. Miluje život a vkládá i velmi mnoho do našich životů, učíme se od něj zvládat situace, které vám život přihraje, často se zamýšlím nad tím, proč my zdraví řešíme v životě tak nepodstatné věci.      
      
Jonáš si našel smysl svého života již ve velmi útlém věku – plave a vůbec to nedělá špatně. Má svůj životní sen a cíl – chce zlato z paralympiády, chce se vyrovnat světovým paralympijským vítězům jak časově tak i tím, že se na paralympiádu dostali. Jeho velkým vzorem je ale Michael Phelps. 
Devětkrát týdně dvoufázově velmi tvrdě a poctivě trénuje v Jindřichově Hradci v plaveckém klubu se zdravými plavci. Volno má jen v sobotu. Do budoucna se rozhodně chce věnovat plavání a to i profesionálně. Navzdory svému handicapu, který je klasifikován stupněm S9 závodí se zdravými plavci, které poráží.

Sám říká, že sport je jeho život.

Po spoustě velmi dobře zvládnutých závodních kláních má teď před sebou velký cíl - získat chytrou ruku.


 


Fotogalerie

Jdu na to