ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Rehabilitace pro Markétku

Devítiletou Markétku omezuje v pohybu revmatická artritida. Rozhýbat oteklé a ztuhlé klouby jí pomáhají rehabilitace. Potřebuje na ně přispět.

Marketka-(1).jpgMarkétka se narodila jako zdravé miminko. Ještě před druhými narozeninami se ale jednoho dne vzbudila a nemohla chodit – měla oteklé kolínko a nikdo nevěděl proč. Nakonec až na ortopedii dívence našli v koleni výpotek a odeslali ji do Olomouce na dětskou revmatologii. „Tam nás znovu čekala řada vyšetření včetně magnetické rezonance. Dostali jsme kortikoidy, které jsme museli píchat každý týden. Jezdily jsme na rehabilitace…“ vzpomíná maminka. Nakonec se podařilo výpotek v kolínku rozmasírovat a Markétka začala bez problémů znovu chodit.

Po dvou a půl letech se ale nemoc ohlásila znovu. Tentokrát v podobě zánětu pod zuby. „Museli jsme jí je nechat vytrhat,“ říká maminka. Drastické řešení pomohlo a zánět se podařilo rozehnat, aniž by dívenka musela opět užívat kortikoidy. Rodina věřila, že už má Markétka vyhráno, že už všechno bude v pořádku. Jenže juvenilní idiopatická artritida, jak se celým názvem dívčina nemoc jmenuje, nemá dodnes přesně známou příčinu a také zatím nejde úplně vyléčit, jen dostat do remise, tedy zahnat na ústup. 

Markétka pravidelně navštěvuje revmatologii, zubařskou kliniku a ortopedii v Olomouci, oční kliniku v Šumperku a rehabilitaci v Jeseníku. Na podzim 2021 se u ní ale bohužel objevily zdravotní potíže znovu, navíc horší než dřív. „Nemoc se vrátila, ale tentokrát už do obou kolínek a také do jednoho kotníku. Markétce aplikovali léky přímo do kolínek, nasadili jí opět kortikoidy a předepsali rehabilitace,“ popisuje maminka. Protože nedošlo k výraznému zlepšení, přidala se k léčbě kortikoidy i biologická léčba a Markétka dostala také ortézu, protože už jednu nožičku nedokázala sama vůbec propnout.

Nyní je Markétka zařazena do biologické léčby ve Fakultní nemocnici v Olomouci a lékaři jí doporučili odbornou lázeňskou rehabilitační péči. Rodina má ale problém s jejím zaplacením. Markétka pobyt sama nezvládne, ale zdravotní pojišťovna už dětem v jejím věku pobyt rodičů jako doprovodu nehradí. Proto jsme se Markétce rozhodli pomoci v Kontu Bariéry. Děkujeme, že se k nám přidáte a pomůžete Markétce potřebnou lázeňskou péči uhradit.
Děkujeme, že pomáháte s Kontem Bariéry!
Jdu na to