ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Rehabilitace pro Tomáše

Devětadvacetiletý Tomáš se před šesti lety těžce zranil v horách, když se snažil zachránit svou sestru Lucii. V důsledku poranění mozku trpí smíšenou kvadruparézou a kongitivním deficitem. Proto potřebuje velmi intenzivně rehabilitovat.

Tomáš vám posílá poděkování za bleskovou sbírku!
"Jsme vděčni všem dárcům za finanční podporu, díky které může Tomáš absolvovat neurorehabilitační cvičení, které je pro něj tak moc důležité a zásadní. Tyto rehabilitace pomohou Tomovi posouvat se dále a umožní mu žít plnohodnotnější život. Mnohokrát děkujeme, Tomáš a rodiče."
 

Tomas.JPGO vánočních svátcích vyrazili Tomáš, Lucie a jejich kamarád do Vysokých Tater. Den předem se ještě rozhodovali, jestli pojedou do Vysokých Tater, nebo do Alp, moc dobře věděli, že je potřeba se řídit počasím. A počasí v Tatrách vypadalo ideálně. Nic nepodcenili, na horskou túru byli dobře vybavení.

Hory ale ukázaly svou druhou, nemilosrdnou tvář.  Ještě dopoledne při výstupu na Slavkovský štít posílali fotografie na Instagram.  Pak se ale počasí náhle změnilo, povrch začal namrzat, objevily se ledové pukliny.  Pod Lucií, která šla jako poslední, se náhle prolomil led a ona i v mačkách padala dolů. Tomáš hned zavolal o pomoc, pak hodil telefon kamarádovi a rozběhl se sestru zachránit…

Tomáš prodělal klinickou smrt

Tomas_s_kocourem.jpgLucie bohužel pád nepřežila, Tomáš po pádu dlouhém 300 metrů prodělal klinickou smrt. V okamžicích, kdy zasahující vrtulník vystoupal vzhůru a došlo tak ke změně atmosférického tlaku, objevily se u Tomáše první životní funkce. Dlouhé následující měsíce Tomášův život visel doslova na vlásku.

„Když nám volali z nemocnice, že Tomáš má těžké poranění mozku, pneumotorax a že se rozhodují, jestli ho budou operovat, vůbec jsme nevěděli, že Lucka už nežije. Tu strašnou zprávu nám řekl až jejich kamarád,“ vzpomíná na těžké chvíle Tomášův tatínek. Ještě v noci se rodiče vydali do popradské nemocnice, ale lékaři jim nedávali velkou naději. Tomáš se však rozhodl bojovat jako lev, jak jinak, je narozený v jeho znamení. Po šesti dnech Tomáše letecky transportovali na ARO do Ostravy, tady podstoupil mnoho operací i 3D plastiku lebeční klenby a po čtyřech měsících v nemocnici následovaly rehabilitační pobyty.

Od té strašlivé události už uběhlo šest let, Tomáš díky rehabilitacím, obrovské vůli i obětavé péči rodičů dnes může s pomocí karbonových ortéz, francouzských a někdy trekových holí ujít kratší vzdálenosti. Jeho chůze je ale nestabilní, má problémy s udržením rovnováhy a trpí takzvaným syndromem padající špičky u nohou. Špatně se soustředí a trpí výpadky paměti. Každá rehabilitace ho ale posouvá dál. A Tomáš se dál posouvat chce.  Moc mu pomáhají rehabilitační program KLIM v Klimkovicích i neurorehabilitace v ostravském centru ARCADA. Přispívají nejen ke zlepšení fyzických, ale také mentálních schopností, s obnovením správných pohybových návyků, zlepšují koordinaci těla. Díky pravidelnému cvičení přesně zacílenému na jeho potřeby se Tomáš dostává zas o krok dál. 

Tomas_obraz.jpgZdravotní pojišťovna je však nehradí, a tak se Tomáš spolu s rodiči obrátili o pomoc na Konto Bariéry. Pro rodinu jsou rehabilitace velmi nákladnou záležitostí. Maminka Tomáše přestala pracovat, aby o svého syna mohla pečovat, hlavním finančním zdrojem rodiny je tedy výsluha otce, který pracoval jako státní zaměstnanec.

S tak velkou tragédií se dá stěží vyrovnat, Tomáš ale dál statečně bojuje se všemi následky úrazu, aby mohl být v životě samostatnější. Velkou vzpruhou je mu i přítelkyně, se kterou se nedávno seznámil. To ona mu poslala velký obraz lva, který sám, vlastně i v rámci terapie, vymaloval. Na hory nezanevřel, rád si čte, a nedivte se, hlavně o horách a o horolezectví. 

Rádi bychom rodině ulehčili a Tomášovi v jeho statečném boji pomohli. Děkujeme, že se k nám přidáte.

Reportáž o Tomášovi natočila Česká televize. Podívat se na ni můžete zde.


Fotogalerie

Jdu na to