ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Nadace vyhlašuje Cenu Františka Kriegla za rok 2024


Nositelem Ceny Františka Kriegla pro rok 2024 se stává Martin Milan Šimečka, slovenský spisovatel a publicista českého původu. Ocenění za občanskou statečnost uděluje Nadace Charty 77. Cena bude slavnostně předána v červnu 2024.

MMSimecka-(1).jpg

Cenu Františka Kriegla pro rok 2024 udělila Nadace Charty 77 Martinu M. Šimečkovi za dlouhodobé hájení demokratických principů a za kritickou, nezávislou žurnalistiku.
 
„Cenu Františka Kriegla získává Martin M. Šimečka nejen za svou dlouhodobě kvalitní žurnalistickou práci, obhajobu novinářské nezávislosti, schopnost nepředpojatého vidění reality a kritické myšlení. Dostává ji také jako připomínku faktu, že stačí opravdu málo, aby se to vše, čím Šimečka coby nezávislý novinář vyniká, stalo z devízy problémem. Alespoň pro ty, kterým právě kritické myšlení, ctění demokratických principů a svobod nekonvenuje,“ zdůvodňuje rozhodnutí poroty její člen Martin Groman.
 
Šimečka se dnes na Slovensku ocitá mezi prvními, kteří jsou aktuální vládní garniturou ostrakizováni, haněni a dokonce kriminalizováni. „Je s podivem a smutné, že právě v souvislosti se Slovenskem se Cena Františka Kriegla po více než třiceti letech vrací k jednomu ze svých ustavujících principů — snaze upozornit na lidi ohrožené, trestané a ponižované jen za to, že si dovolili být kritičtí, zastávat demokratické principy a hájit občanské a lidské svobody,“ dodává Martin Groman.
 
Slavnostní předání Ceny Františka Kriegla Martinu M. Šimečkovi proběhne v červnu v Praze.

Více o Ceně Františka Kriegla, členy poroty i seznam dosavadních laureátů najdete na samostatné stránce zde
Jdu na to