ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Vozík pro Martu

Život paní Marty poznamenalo onkologické onemocnění. Drastická léčba ji posadila na vozík a zničila jí trávení. Přesto se 54letá žena, šperkařka a už také babička dvou vnoučat nevzdává a navzdory svému handicapu ještě pomáhá dalším lidem s podobným osudem. Teď ale potřebuje pomoci sama. Vypovídá jí službu vozík a chybí jí finance na koupi nového, ke kterému by si navíc přála elektrický pohon.

Marta.jpgKdyž bylo Martě 21 let, onemocněla rakovinou lymfatických uzlin Hodgkin. Jako maminka v té době tříletého syna ale měla obrovskou motivaci nevzdat se a boj s nemocí vyhrála. Drastická léčba - chemoterapie a následně silné ozařování -, nicméně nezůstala bez následků. Marta postupně přestávala hýbat nohama a nakonec ochrnula úplně. „Zůstala jsem na invalidním vozíku, který je pro mě jedinou možností pohybu, již sama neudělám ani krok,“ říká. Martino tělo také přestalo vstřebávat živiny z potravy a ona si je tak musí doplňovat přes zavedený port infuzemi rovnou do krevního řečiště.

V posledních osmi letech Marta prodělala mnoho závažných operací břicha, je pod neustálým dohledem lékařů a často bývá v nemocnici. Navzdory zdravotním problémům se ale snaží žít aktivní život. Aby se udržela v kondici, absolvuje dvakrát až třikrát týdně intenzivní cvičení a rehabilitace, které si sama hradí. Věnuje se vnoučatům. A dlouhodobě také pomáhá dalším lidem s podobným osudem – onkologickým pacientům a vozíčkářům. S cínovanými šperky, které vyrábí, má za sebou řadu dražeb i charitativních výstav a také se podílí na tvorbě videoprůvodce pro lidi s handicapem po různých bezbariérových místech.

Aktivní mechanický vozík je pro paní Martu každodenní společník, bez kterého se neobejde. Jenže po sedmi letech používání už dosluhuje. „Již se na něm špatně jezdí. Proto mi byl doporučen vozík plně nastavitelný Nitrum od firmy Medicco, který splňuje moje požadavky a pro své ergonomické vlastnosti se na něm lépe jezdí,“ popisuje paní Marta. K vozíku by si ráda pořídila navíc přídavný elektrický pohon. „Abych se mohla lépe pohybovat v terénu a třeba na výletě s vnoučátky, kterým již nestačím,“ vysvětluje.

foto-s-detmi.jpg
S vnoučaty Kubíkem a Simonkou. 
„Budu vděčná za jakýkoliv, i menší příspěvek, za který Vám velmi děkuji,“ vzkazuje paní Marta.
Část nákladů na nový vozík paní Martě uhradí zdravotní pojišťovna, dalších téměř 70 tisíc ale musí sehnat sama a na elektrický pohon za téměř 90 tisíc pojišťovna nepřispěje vůbec. „Přestože pracuji jako OSVČ a vyrábím cínované šperky, je tato činnost spíše koníčkem, odreagováním a možností seberealizace, než výdělečnou činností,“ popisuje paní Marta. S manželem žije v rozdělené domácnosti, kde každý hospodaří za svoje a samostatně. „Nejsem schopna si na vozík sama našetřit,“ vysvětluje. Rádi bychom proto paní Martě s koupí nového vozíku a pohonu pomohli. Děkujeme Vám, že se k nám přidáte!

Fotogalerie

Jdu na to