ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Auto pro Olivera

Šestnáctiletý Oliver je od narození těžce postižený a neobejde se bez celodenní péče rodičů. Ti se mu snaží co nejvíc zpříjemnit život, i když je usilovná péče stojí mnoho sil a peněz. Teď ale rodinu čeká výdaj nad její síly – po 11 letech potřebuje nové auto, do kterého by se vešlo i speciální polohovatelné sedadlo pro Olivera. Prosí o pomoc s jeho pořízením.

Oliver-cas.jpg

Oliver přišel na svět před 16 lety císařským řezem po komplikovaném porodu. Nedýchal, netlouklo mu srdce, lékaři ho 15 minut oživovali. Tento těžký start způsobil, že Oliver nesál, nepolykal, neviděl, neměl žádný tonus, trpěl záchvaty a třesem rukou. „Lékaři nám dávali ty nejčernější prognózy,“ vzpomíná jeho maminka. Ani nepřetržitá péče obou rodičů nicméně nedokázala napravit, co způsobil dramatický příchod na svět. Oliverův stav zůstal velmi a život celé rodiny to navždy změnilo.
"Oliver bohužel zůstal ležící, neudrží dobře hlavu, s obtížemi se nám ho daří krmit lžící a napájet z kalíšku," popisuje maminka.
Když byl chlapec menší, jezdil kromě zimy i na různé terapeutické pobyty. V devíti letech ale jeho zdravotní stav ještě zkomplikovaly silné epileptické záchvaty a pro rodiče nastalo velmi náročné období, kdy s Oliverem nikam jezdit nemohli. „Teď už pracujeme denně v domácím prostředí, protože má hodně oslabenou imunitu a nezvládá rehabilitační pobyty. Nebo pozvu nějakého zahraničního odborníka do ČR a ten odcvičí nejen našeho Olivera,“ říká maminka.

oliver-iv-(2).jpegOliver bohužel zůstal ležící, neudrží dobře hlavu, s obtížemi se ho daří krmit lžící a napájet z kalíšku. V péči o něj se rodiče střídají 24 hodin denně. Dnes už je mu šestnáct let, hodně vyrostl, pěkně vnímá svět a rozumí životu kolem sebe. Neverbálně s rodiči komunikuje. „Oliver je společenský, školy si kvůli slabé imunitě moc neužije, ale o to více si užívá terapeutické kempy pro rodiny dětí s postižením, které organizuji. I přes svůj těžký hendikep je syn zvídavé dítko, které rádo „čte“, poslouchá hudbu, kouká na tanec, rád „asistuje“ u vaření, objevuje svět a něco nového. V zimě lyžujeme s biski, v létě plaveme. Celé ty roky se snažíme, aby si co nejvíce užil všechno jako zdravé děti,“ popisuje maminka.


Do loňského roku rodina bydlela v malém bytě 2+1, který už jejím potřebám absolutně nevyhovoval. Proto se rozhodli pořídit a zrekonstruovat dům, kde by měl Oliver svůj prostor, pohodlí a rodiče lepší zázemí, které by jim usnadnilo péči o něj. Po 11 letech také rodina mění auto, protože Oliver vyrostl. „Mohli jsme ho vyměnit už po 5 letech, ale raději jsme šetřili na nové,“ říká maminka. Při jeho výběru se ale ukázalo, že bude rodina potřebovat dražší model vozu, než plánovala, aby se do něj vešlo i polohovatelné sedadlo pro Olivera. „Bylo to pro nás velmi nepříjemné zjištění, že najednou doplatek bude dvakrát takový, než jsme počítali. Zvlášť když teď ještě rekonstruujeme domek pro Olivera,“ stýská si maminka.

Poděkování od Olivera a jeho maminky:

oliver_podekovani.png

Fotogalerie

Jdu na to