ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Barbora Antonová převzala Cenu Františka Kriegla pro rok 2023


Překladatelka, politička a ředitelka ženského spolku Vesna Barbora Antonová převzala Cenu Františka Kriegla pro rok 2023. Ocenění za občanskou statečnost uděluje Nadace Charty 77. Slavnostní předání Ceny proběhlo 24. května v Muzeu romské kultury v Brně.

CFK_2023_Antonova-s-porotci_MRK.jpg
Laureátka Barbora Antonová (uprostřed) s porotci. (Foto: Muzeum romské kultury)

Cenu Františka Kriegla pro rok 2023 udělila Nadace Charty 77 Barboře Antonové za obětavou sociální práci a zdravotní pomoc nejpotřebnějším, nejzranitelnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky, a za bourání předsudků a otupování agrese ve společnosti.
 
Barbora-Antonova-prevzala-Cenu-Frantiska-Kriegla-(2).jpg„Barbora Antonová prokazuje léta velkou statečnost a obětavost. V minulosti to byla podpora forem domácí péče včetně domácího hospice, bourání tabu týkajících se vážných chorob a handicapovaných. V případě imigrantské krize se, navzdory výhružkám násilí i smrti, dokázala postavit většinovým náladám ve společnosti i aroganci a přehlížení politiků,“ ocitovala z rozhodnutí poroty její předsedkyně Saša Uhlová. „Vedle statečnosti si ale zachovala také lidskost a sociální citlivost, a za to ji obdivuji. Děkuji, Báro, že jsi,“ dodala.
 
Barbora Antonová se v současnosti angažuje jako ředitelka ženského spolku Vesna v Brně. Jeho obnovením v roce 2021 vytvořila zázemí pro práci se stovkami rodin. Organizací Šatníku, kde se sbíralo nejen oblečení, ale i zařízení do domácnosti nebo hračky pro děti, pomáhala stovkám žen samoživitelek i rodinám z Brna a okolí přečkat období covidu. S vypuknutím války na Ukrajině toto obratem přešlo v nejvýraznější dobrovolnické centrum pomoci u nás. Antonová organizovala ubytování a pomoc ukrajinským běžencům a dosud se podílí na jejich neformálním začleňování do českého života.
Přečtěte si laudatio, které
na předání Ceny Františka Kriegla Barboře Antonové přednesl Matěj Hollan (oceněný Krieglovou cenou v roce 2013). 
 


„Cenu vnímám jako ocenění dosavadních svých aktivit – které jsem ale vždy dělala s mnoha dalšími lidmi, kterým bych chtěla poděkovat. Zároveň cenu chápu i jako odpovědnost vůči všemu, co má teprve přijít. Jsem moc ráda, že Cena Františka Kriegla připoutala větší pozornost k obnovované Vesně, které chceme vrátit její někdejší vážnost a význam, chceme zde vytvořit bezpečný prostor pro ženy a jejich rodiny,“ uvedla Barbora Antonová.

Partnery slavnostního předání Ceny Františka Kriegla pro rok 2023 jsou Muzeum romské kultury v Brně a vinařství Lahofer. Součástí ocenění je finanční odměna 20 tisíc korun, kterou věnuje Nadace Charty 77.

Jdu na to