ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Asistence pro Natálku

Během necelého týdne zaslali dárci Natálce 200 tisíc korun. Díky tomu bude mít Natálka více než 1000 hodin osobní asistence. Děkujeme za podporu!
 

Poděkování od Natálky a její rodiny

"Děkuji za finanční pomoc, kterou jste nám poskytli. Osobní asistence je nezbytně důležitá pro naše každodenní aktvity a kvalitu života.

Nevím, co bychom si bez této podpory počaly.

Velmi nás hřeje u srdce, že v dnešní společnosti plné soutěživosti a srovnávání se najdou i lidé, kterým není lhostejná nepřízeň osudu, která některé z nás bohužel potkala. Ještě jednou a mnohokrát moc a moc děkujeme." 

Gabriela a Natálka Pfeiferovy. 

Natálčin příběh

Do pěti let Natálka nemluvila – a pak spustila anglicky. Naučila se to z youtube a počítačových her. Dnes třináctiletá dívka, která trpí těžkým autismem, stále nemluví česky, nechodí do školy, dokonce ani nevychází z bytu. Ve své blízkosti snese jen matku a asistentku.

Natálka žije v rituálech. V noci je vzhůru a spí celé dopoledne. Odpoledne se s maminkou chvíli učí a pak si hraje na počítači. „Nikam nejezdíme, Natálka nesnáší změny,“ říká Gabriela. „Jednou jsem s ní zkusila jet na houby. Po pár metrech se vrátila k autu a málem utrhla kliku. Já seděla na pařezu a brečela…“

_Autist_cats_6252-(1).jpg
Natálka se svou maminkou Gabrielou. Zdroj: Jana Patková​

Je něco, co Gabriele dělá radost?

Sbírka pro třináctiletou Natálii

Pomozte třináctileté Natálii vyrovnat se s vážným postižením a izolací, do které ji a její matku zaklel autismus. Konto bariéry společně se Seznamem.cz pro ni pořádají veřejnou sbírku. Podaří-li se  nashromáždit alespoň 110 000 Kč, je to 1000 dalších hodin, které může s péčí o Natálku pomáhat asistentka. Zatím dochází do rodiny jen dvakrát týdně na dvě hodiny, její péče by se tak mohla rozšířit. Natálka trpí těžkým autismem a mentální retardací, vůbec nevychází z domu, je fixována na každodenní rituály, svou matku a asistentku.

„Natálka. Když je v pohodě, když se nevzteká. V poslední době začala mít ráda i objetí. Je už větší než já, tak se k ní stulím a ona mě obejme.“

Natálčino postižení nedává naději na zlepšení: nekomunikuje, nechápe běžné situace. Kromě autismu trpí holčička také středně těžkou mentální retardací. Nejhorší jsou tzv. emoční bouře, které může vyprovokovat cokoli. A pak je dívka agresivní, ubližuje mamince i sobě – fackuje se, škrábe se do krve. Kvůli lékům, které užívá, váží ve třinácti letech 99 kilo a měří 180 centimetrů.

V pěti letech začala Natálka sama od sebe mluvit anglicky. Ve speciální škole vydržela měsíc. Její organismus zareagoval tím, že se překlopil do nočního života. Rodina se rozpadla. „Nevídáme se s nikým. Od roku 2017 jsme úplně samy,“ shrnuje Gabriela a do očí se jí hrnou slzy.

Dvakrát týdně dochází do domácnosti asistentka Veronika. Na pět hodin se ujme péče o Natálku, maminka si může vyřídit nákupy nebo úřady. Natálka se na svou asistentku těší, mluví spolu anglicky a hrají na ukulele a piano.

Rodině by prospělo, kdyby k nim asistentka mohla chodit každý den. Na to Gabriela nemá peníze – už teď jí asistence odebere měsíčně 5 tisíc z napjatého rozpočtu. Víc si dovolit nemůže, proto se obrátila s žádostí o pomoc na Konto Bariéry. Kdyby se ve sbírce podařilo nashromáždit potřebných 110 000 Kč, bylo by to 1000 hodin, které by Natálka mohla strávit se svou asistentkou. Když to rozpočítáme na dva roky – mohly by spolu za tyto peníze být každý týden o jedno celé dlouhé odpoledne navíc.

„Naty by byla šťastná a já bych mohla třeba na procházku do lesa. Mohla bych trochu vydechnout. A možná mít zase i osobní život,“ zasní se osamělá žena.


Fotogalerie

Jdu na to