ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Větší auto pro Jiřího

Úspěšný paralympionik Jiří Suchánek celý život pomáhá ostatním handicapovaným. Teď by potřeboval pomoc on – na koupi nového auta sám nestačí.


Na poli sportovním nyní Jiří Suchánek bojuje o co nejlepší umístění v japonském Tokiu. Má nač navazovat, z minulé paralympiády v Rio de Janeiro si přivezl bronzovou medaili ve stolním tenise na vozíku. Svůj největší boj – o znovunalezení smyslu života po těžké havárii – ale už dávno vyhrál.

suchanek3.jpg

Tréninky, soustředění a turnaje po celé Evropě... Jirka ročně najede kolem 30 000 km. A staré auto dosluhuje.

Mladické nerozvážnosti přisuzuje svou zbytečnou autonehodu v září 1999, při které si poranil krční páteř a ochrnul na všechny čtyři končetiny. Tři tvrdé roky pak rehabilitoval a snažil se dostat do co nejlepší kondice, aby byl jen minimálně závislý na pomoci druhých. Podařilo se: „Vypracoval jsem se a stal se téměř soběstačným,“ může už dnes spokojeně konstatovat.

Byl relativně samostatný, to mu ale ke štěstí nestačilo. Chtěl být i užitečný. Absolvoval příslušné kurzy a v roce 2003 nastoupil na spinální jednotku jako instruktor soběstačnosti. Na tomto oddělení učil pacienty, kteří měli dva až tři měsíce po úrazu míchy, vše potřebné pro život na vozíku. Působil tehdy před téměř deseti lety téměř jako zjevení. Ukázalo se ale, jak nesmírně užitečné jsou rady vozíčkářům právě od vozíčkáře. Dnes pracuje jako konzultant a technik ve firmě Kury spol. s r. o., která vyrábí invalidní vozíky.

suchanek2.jpg
Bronzová paralympijská medaile na krku českého reprezentanta ve stolním tenise Jirky Suchánka
 

Šest let po nešťastné nehodě zahájil svou sportovní kariéru – začal hrát stolní tenis na vozíku. Jak je zvyklý dělat všechno naplno, opřel se i do tréninku. A brzy se dostavily první úspěchy. Za svou sportovní kariéru už posbíral mnoho ocenění a medailí, za zatím nejcennější považuje bronz z Letních paralympijských her 2016 v Rio de Janeiro. Svého času dokonce na 4. místě světového žebříčku. A dnes? Bojuje na paralympiádě v Tokiu…

suchanek-1.jpg

Šťastná rodinka

Stihl se také oženit a je hrdým otcem pětiletého Jiříka a roční Marušky. S manželkou mají rádi přírodu a vedou k tomu i své děti. Neváhají vyjet si na noc „pod širák“. Jenže s tím už je dnes potíž – do auta, které si pořizovali ještě před dětmi, se už s kočárkem, vozíkem a dalšími věcmi sotva vejdou.

Auto už má vůbec svá nejlepší léta za sebou a jeho údržba je čím dál dražší. „Ročně najedu přes 30 000 kilometrů. Absolvuji tréninky, soustředění a turnaje po celé Evropě, jsem vášnivým rybářem a hlavně mám velkou rodinu,“ zdůvodňuje Jirka svůj plán zakoupit auto nové, větší. Ideálně dodávku s úpravou pro nastupování s vozíkem. Jenomže na to rodině chybí finance – a proto prosí o příspěvek.

„Dovoluji si vás oslovit s prosbou o finanční podporu k zakoupení automobilu, abych mohl být i nadále mobilní a plnit si své sny s rodinou,“ napsal nám Jiří Suchánek.

Za mnou je toho mnoho, ale ještě více toho na mě jistě čeká. Za jakoukoliv Vaši podporu děkuji.

Více o Jiřím Suchánkovi naleznete na www.jirisuchanek.cz

 

 

Jdu na to