ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Mikrofon pro Matyáše

Sedmiletý Matyáš trpí úplnou ztrátou sluchu, v šesti letech dostal postupně oba kochleární implantáty. Tenhle prima kluk má rád kolem sebe rušno, závodí na kole, v září půjde do školy… Jenže v rušném prostředí je ztracený a moc by potřeboval směrový mikrofon Phonak Roger On iN  , který by mu pomohl „vytáhnout“ zvuk, aby lépe rozuměl. 

Matyas2.jpeg

Blesková sbírka
Stačily dvě hodiny a na transparentním účtu Konta Bariéry se pro neslyšícího Matyáše sešlo dost peněz, abychom mu dokázali pomoci. "Ráda bych poděkovala za vaši finanční pomoc. Díky vaší štědrosti mohu svému synovi dopřát nadstandard, který mu zlepší jeho dosavadní cestu v jeho nástupu do první třídy a zkvalitnění přenosu informací při sportování v hlučném prostředí," reagovala Matyášova maminka. Z případného přebytku sbírky Konto Bariéry pomůže dalším dětem se sluchovým handicapem. O jejich příbězích vám napíšeme.
Matyáš měl už v osmi měsících první sluchadla a stále se mu sluch zhoršoval. Kolem pátého roku rodiče pozorovali, že se Maty i s novými  sluchadly učí slova špatně, že neslyší hlásky ve vysoké frekvenci. Po dalších vyšetřeních lékaři malému chlapci diagnostikovali úplnou ztrátu sluchu a doporučili kochleární implantáty.

„Něco se mi děje v hlavě, ten zvuk neznám,“ reagoval Matyáš na bubínek, když mu pan doktor nastavoval implantát. Ten totiž přenáší zvuk digitálně, nejsou to běžné zvuky, které slyšíme a které se sluchadly slyšel i Matyáš. Zvyknout si na to není lehké, ale zvládl to a po půl roce dostal druhý implantát.  Najednou objevoval nový svět. Poprvé  uslyšel šustění listí v lese, zpěv ptáků, křupot sněhu…  „Zvuk tekoucí vody mu dělal takovou radost, že si pak pořád chodil mýt ruce,“ vzpomíná Matyášova maminka na dojemné chvíle.

Mají stejné uši jako já

Matyáš se díky implantátům hodně zlepšil, rozumí lépe, jeho řeč se začala rozvíjet. Řeč i poslech ale potřebuje neustále cvičit. Když poslouchá, musí se hodně soustředit, proto bývá i často unavený.  Kochlíky, jak jim sám říká, se staly součástí jeho života, sám si vybral výrazné barvy, zdobí si je nálepkami spidermana, když mu narostou vlasy, hned po mamince chce, aby ho ostříhala. Kochlíky přece musejí být vidět! Maty vyrůstal mezi slyšícími dětmi, a tak když se poprvé zúčastnil setkání  Tamtamu, organizace která podporuje lidi  se sluchový postižením, překvapeně prohlásil: „Mami, oni mají stejné uši jako já“.  

Matyas1.jpg

Se svým handicapem se Matyáš pere statečně  a hlavně s úsměvem,  kolem sebe má rád živo.  Závodí na kole, miluje hudbu, dokonce se začal učit hrát na ukulele. Rád je v centru událostí a všem chce být dobrým parťákem, jenže v rušném prostředí se ztrácí. V září nastoupí do školy a moc se  těší. Už teď chodí do přípravky, aby věděl, co ho čeká. Je šikovný, umí dobře odezírat, plno věcí si domyslí, ale v hlučném prostředí se k němu často nedostane důležitá informace od paní učitelky nebo trenéra při závodech. Moc by potřeboval směrový mikrofon Phonak Roger On iN, který by mu pomohl zvuk „vytáhnout“, aby lépe rozuměl. Přístroj je ale drahý, stojí téměř 45 tisíc korun, a proto bychom mu rádi pomohli s jeho pořízením.

Za jakýkoliv příspěvek  děkuje celá rodina a usměvavý Maty.


Fotogalerie

Jdu na to