ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Sluchadla pro Jakoubka

Kubík je usměvavý kluk, který rád dovádí s kamarády, sportuje a hraje hry. Kdo ho nezná, nepoznal by, že se narodil téměř hluchý. Slyší a mluví díky moderním sluchadlům, dokonce chodí do běžné základní školy. Sluchadla, která nosí od tří let, už ale dosluhují, a bez nich bude Kubík ztracený. Proto nutně potřebuje nová. Přispět mu na ně můžete ve společné sbírce Konta Bariéry a Seznam.cz

kubik_cela_rodina2.jpg

Kubík (uprostřed) s rodiči a mladším bráškou. 

Když Klára a Pavel Šatánkovi odcházeli s malým Jakubem z porodnice, věřili, že si domů vezou úplně zdravé miminko. „Vše se zdálo naprosto skvělé a nic neukazovalo na to, že by měl být s Kubíkem jakýkoliv problém,“ vzpomínají rodiče. Chlapec prospíval a těšil se z věcí okolo sebe. V roce nadšeně vítal každou návštěvu dětí i dospělých, společnost mu dělala radost.  

Podezření, že s jejich synem nemusí být vše v pořádku, dostali rodiče, když se Kubík začal učit první slova. „Oproti ostatním dětem v jeho věku měl menší slovní zásobu, používal asi tak deset slov a navíc je nesprávně vyslovoval,“ říká tatínek. Když bylo Kubíkovi dva a půl roku, nastoupil ve Stříteži nad Ludinou, kde rodina žije, do mateřské školky. Tam si ho pod křídla vzala paní asistentka a záhy upozornila rodiče, že Kubík nereaguje na podněty, jak by měl.  

Zbytečná operace 

kubik_s_legem.jpg„Vrhli jsme se do série všech možných vyšetření zakončených odebráním Jakoubkových mandlí, které prý někdy zapříčiňují u malých dětí zhoršený sluch,“ vzpomínají Šatánkovi. Po vyoperování mandlí se ale nic nezlepšilo, spíš naopak. U Kubíka nastoupilo období vzdoru, byla s ním ještě o trochu horší domluva a rodina dostala doporučení až na neurologii. „Vynikající paní doktorka ale u Jakoubka jakékoliv psychologické nebo neurologické odchylky vyvrátila a místo toho nás řekla, že se jí nezdá Kubíkův sluch,“ popisuje tatínek.  

Rodiče dostali kontakt na Centrum pro dětský sluch Tamtam v Olomouci, odkud si pozvali odbornice přímo domů. Zkouška Jakoubkova sluchu ukázala, že chlapec slyší, ale jen málo. A v brněnském Audio Fon Centr pak Kubíkovu diagnózu ještě zpřesnili. „Tam jsme se po vyšetření dozvěděli, že Kubíkova ztráta je spíše těžká až velmi těžká a bez kompenzace sluchu nikdy nezačne normálně mluvit,“ vzpomínají rodiče. „Byla to pro nás na jednu stranu byla obrovská rána. Náš Kubík neslyší! Na druhou stranu bylo fajn, že už jsme konečně s jistotou věděli, co mu je, a taky jsme se hned dozvěděli, že to má alespoň v rámci možností řešení,“ shodují se. 

Rodiče si poplakali štěstím 

Na okamžik, když Jakoubek dostal na zkoušku první sluchadla, vzpomínají Šatánkovi dodnes: „Byl to kouzelný moment. Kubík se poprvé otočil na zavolání, lekl se, když něco spadlo na zem, různě hrkal s věcmi, protože poprvé slyšel, že to dělá nějaký zvuk. Nebudeme vám nic nalhávat, oba jsme si pobrečeli štěstím.“ I když chlapci nebyly ještě ani tři roky, se sluchadly se rychle sžil. „Jakoby si od začátku uvědomoval přínos těch nových věciček, které mu visí za ušima, a nikdy si je nesundával, což se prý také někdy stává,“ chválí Kubíka tatínek.  

První vlastní sluchadla dostal Kuba shodou okolností přesně na třetí narozeniny a začal se raketově rozvíjet. Během několika málo měsíců už mluvil krátkými větami, což bylo dříve naprosto nemyslitelné. A díky nejrůznějším sluchovým a logopedickým cvičením se mu podařilo dohnat svoje vrstevníky tak dobře, že v šesti letech nastoupil na běžnou základní školu, pouze s podporou asistentky. „Aktuálně je Jakoubek ve druhé třídě, a i když to někdy není snadné a určitě se musí učit víc než ostatní děti, prospívá ve škole dobře,“ říká tatínek. A co je možná ještě důležitější: Kubík má ve škole také spoustu kamarádů, prožívá první přátelství a učí se, co a jak ve společnosti vrstevníků.  

kubik_kolo_braska.jpg

Sluchadla dosloužila 

Díky kvalitním sluchadlům a hodinám stráveným na logopedii dnes Kubík mluví a slyší tak, že si cizí člověk jeho handicapu ani nevšimne. „Na toho malého prcka, který si chtěl a stále chce hlavně hrát a objevovat svět, je to neskutečný výkon,“ chválí Jakuba rodiče. Teď před všemi ale stojí další výzva. Kubík má svoje sluchadla už pátým rokem, a to je doba, kdy podobná zařízení dochází ke konci své životnosti, přestávají fungovat spolehlivě, zastarávají i technologickou výbavou a je třeba je vyměnit za nová. 

Moderní sluchadla Phonak Sky, která chlapec potřebuje, nicméně stojí téměř 90 tisíc korun, zatímco zdravotní pojišťovna uhradí jen 20 tisíc. Kubíkovi by se navíc hodil i speciální mikrofon, díky kterému by ve škole lépe slyšel paní učitelku. A proto se mladá rodina obrátila s prosbou o pomoc na Konto Bariéry, které se rozhodlo pro Kubíka otevřít ve spolupráci se Seznam.cz sbírku. Nadace z výtěžku uhradí Kubíkovi potřebná sluchadla a mikrofon a z případného přebytku pomůže další dětem s podobným handicapem.  

Pomoc pro další děti 

Jedním z těch, kteří také potřebují pomoci, je sedmiletý Filípek, u kterého se problémy se sluchem objevily zničehonic loni na podzim. Chlapec si po dovolené na horách začal stěžovat na zalehlé uši. Místo banálního problému u něj ale lékaři odhalili kombinovanou vadu sluchu a doporučili mu naslouchadla. „Protože Filípek nastoupil do první třídy, ihned jsme jednali, vyzkoušeli jsme mu naslouchadla, a to i do školy. Najednou bylo vše jinak a Filípek nekřičel, nehrála mu nahlas televize, byl celkově zklidněný. Ve škole nám to potvrdila i jeho paní učitelka. Doteď nevíme, kde se stala chyba, proč Filípek neslyší jako ostatní děti a jak to vlastně trvá dlouho. Pevně ale věříme, že mu život s naslouchadly ulehčí životní situaci,“ říká Filípkova maminka. Na Konto Bariéry se obrátila s prosbou o pomoc s uhrazením doplatku na sluchadla, který převyšuje 60 tisíc korun.  Děkujeme, že pomáháte s Kontem Bariéry!


Fotogalerie

Jdu na to