Podzimní kolo sportovně charitativního projektu Přes bariéry s policií je v plném proudu. Ve prospěch handicapovaných klientů Konta Bariéry ho letos už po sedmé pořádá Krajské ředitelství policie Středočeského kraje. Výtěžek zaměstnanecké sbírky pomůže tříletému Tobíkovi, který má vzácnou vadu nohou.
Hlavní myšlenkou projektu Přes bariéry s policií je motivovat mladou generaci ke sportu a zároveň pomoci lidem s handicapem. V podzimní části letošního ročníku projektu tak už proběhlo víc jak 40 akcí s více než tisíci studenty. Testy fyzické způsobilosti, které jsou nezbytné k přijetí do služebního poměru k Policii ČR, si vyzkoušeli i studenti Střední školy informatiky a spojů Kolín. Zvládnout museli běh na 1000 metrů, kliky, člunkový běh a celomotorický test. Z 86 studentů uspělo 41. Za každého z nich přispějí partneři projektu, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR a Středočeský kraj, do sbírky Konta Bariéry a Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, do které přispívají středočeští policisté i občanští zaměstnanci.
Z výtěžku sbírky podporuje Konto Bariéry předem vybrané klienty. Tentokrát jde o tříletého Tobíka, který se narodil s vážnou vrozenou vadou nohou. Tobík podstoupil složitou šestihodinovou operaci a nadace mu pomohla financovat speciální ortézy, které musí nyní nosit. Jak roste, je potřeba ortézy neustále upravovat. Výtěžek projektu Přes bariéry s policií by rodina chtěla využít na financování těchto úprav, případně také na rehabilitace, které ho čekají.
Tobík má vzácnou vadu nohou, potřebuje ortézy a rehabilitace
Tobiášek se narodil předčasně ve 32. týdnu těhotenství. Na svět přišel komplikovaným akutním císařským řezem a během prvních dvou let života absolvoval hned několik operací v celkové narkóze, které ovlivnily jeho fyzický a psychický rozvoj. „V době, kdy se měl podle vývojových tabulek alespoň postavit, začaly první náznaky toho, že není něco v pořádku,“ vzpomíná maminka Aneta. Záhy na to lékaři Tobiáškovi diagnostikovi vzácnou vrozenou vadu obou nohou, tzv. vrozený strmý talus, kvůli které nemá správně postavené kosti. A rodičům řekli, že bez dalších operací nikdy nebude chodit.
„Před operací měl Tobiášek několik měsíců obě nohy zasádrované, protože bylo nejprve nutné dostat kosti do správné polohy, v nemocnici v Motole byl skoro jako doma,“ vypráví maminka Aneta. Operace trvala dlouhých šest hodin. Lékaři při ní Tobíkovi prodlužovali šlachy a speciálními dráty fixovali kosti. Zákrok se podařil, aby ale Tobiášek mohl začít rehabilitovat, potřeboval speciální ortézy. „Pokud by začal se cvičením na vlastních nohách, hrozilo by mu, že se patní kůstky vrátí to původního stavu,“ vysvětluje maminka.
Jak Tobiášek roste, musí se ortézy pravidelně prodlužovat a upravovat. „Dar bychom tedy využili na úpravy Tobíkových ortéz, případně také na rehabilitace. Srdečně děkujeme!“ vzkazuje maminka Aneta.
Projekt Přes bariéry s policií vznikl v roce 2018 a ve spolupráci s Kontem Bariéry pomáhá dvakrát ročně. Celkem už nadace díky němu podpořila 22 lidí s handicapem celkovou částkou převyšující dva miliony korun.
Fotogalerie