Vítězem kategorie Zaměstnavatel bez bariér se stala nezisková organizace „Pojďte dál“. Do letošního již jedenáctého ročníku se přihlásilo celkem 23 komerčních společností, sociálních firem a neziskových organizací. Kategorie Zaměstnavatel bez bariér existuje pod hlavičkou prestižní soutěže Sodexo Zaměstnavatel roku. Slavnostní předání cen se uskuteční v úterý 14. května od 18:00 na Novoměstské radnici v Praze.
„Jsem ráda, že se prostor pro zaměstnávání lidí se zdravotním postižením rozšiřuje. Firmy chápou, že takový člověk je pro ně dobrou a plnohodnotnou pracovní silou,“ říká o zaměstnávání lidí se zdravotním postižením Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry.
Vítěz letošního ročníku, neratovická nezisková organizace „Pojďte dál“, zaujal porotu především svým širokým záběrem a promyšlenou koncepcí. Dokáže totiž zapojit handicapované nejen do pracovního života, ale také do sportovních, společenských a vzdělávacích aktivit. Organizace provozuje cukrárnu a výrobnu cukrářských výrobků, kde zaměstnává především osoby s mentálním a kombinovaným postižením. Vedle toho se věnuje volnočasovým a sportovním aktivitám.
„V současné době zaměstnáváme více než 80 % lidí s postižením. Ocenění si velmi vážíme, je to pro nás velká pocta. Máme radost, že naši práci neděláme nadarmo, a že má smysl,“ komentuje umístění Libor Procházka, předseda neziskové organizace Pojďte dál.
O 2. a 3. místo se dělí firma Tersil spol. s r. o. a Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Obě oceněné společnosti svým přístupem zvyšují sociální status lidí s handicapem. Společnost Tersil zaměstnává osoby s různým druhem zdravotního postižení, a to napříč celou firmou, včetně odborných a manažerských pozic. VZP na rozdíl od jiných velkých firem v této soutěži zaměstnává výrazně více osob se zdravotním postižením, celé 3% z celkového počtu zaměstnanců, a to i na manažerských a odborných pozicích.
„Tato kategorie srovnává zdánlivě nesrovnatelné, velká korporátní firma vedle malé, skoro rodinné firmičky. I to má něco do sebe. VZP zaměstnává třeba olympijského vítěze na vozíčku. Má řadu manažerských pozic, kde se lidé s handicapem uplatní. Malá firma v Neratovicích zase upozorňuje celé město na to, jací lidé žijí v naší blízkosti a co všechno zavládnou,“ říká Božena Jirků.
Kategorie Zaměstnavatel bez bariér existuje pod hlavičkou prestižní soutěže Sodexo Zaměstnavatel roku již 11 let a jejím garantem je tradičně Konto Bariéry. Cílem je najít a ocenit zaměstnavatele, kteří na otevřeném trhu práce vytvářejí pro lidi se zdravotním postižením rovné pracovní podmínky. Konto Bariéry na rozdíl od úřadů a vyhlášek nemá stanovené přesné kvóty. Hodnotí se především smysl zaměstnání, kdy jsou lidé s postižením zaměstnáni adekvátně ke své kvalifikaci a zastávají i manažerské pozice.
V minulých ročnících se zaměstnavateli bez bariér stali například McDonald’s, IBM, Škoda Auto, Siemens nebo Český rozhlas.