ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Ruka pro Domču


Domča rád jezdí na kole, chybí mu ale ruka, kterou by držel řídítka. Získat speciální protézu mu pomůže další ročník projektu Run and Help. Zapojte se také a pomozte Domčovi a dalším mladým sportovcům s podobným handicapem. 

Domca.jpg

Jedenáctiletý Dominik měl smůlu, že se narodil bez části levé ruky. Navzdory svému handicapu ale nadšeně sportuje, hraje fotbal, chvíli dokonce zkoušel i basketbal. Úplně nejvíc Domču baví jezdit na kole. Potřeboval by však speciální sportovní protézu, aby mohl pořádně chytit řídítka a nebolela ho při jízdě záda.

Dominikovi chybí na levé ruce předloktí, dlaň i prsty. Může za to vrozená vývojová vada, o které nikdo dopředu nevěděl. Šok zažili jeho rodiče až v porodnici. „Domču vzali, zabalili, tatínek ho mohl vyfotit a pak mu řekli, že se malému něco stalo s ručičkou,“ vzpomíná maminka Iva. V prvních chvílích myslela, že si ruku Domča zlomil, protože se na svět dral obráceně, místo hlavičkou koncem pánevním. Dokud si lékařka nevzala jejího manžela stranou… „Po pár minutách se manžel vrátil se slovy, že je Domča krásný, zdravý, ale – a to už měl slzy v očích – že se narodil bez ručičky!“

Protézu nosí od čtyř měsíců

Začal kolotoč vyšetření. Kromě chybějící části horní končetiny se ale Dominik naštěstí ukázal být úplně zdravý. Aby to tak zůstalo, musí ale zatěžovat obě ruce rovnoměrně. „Již od čtyř měsíců se Domčovi snažíme zařizovat protézy, kompenzace chybějící ruky je pro něj velmi důležitá a pomáhá mu,“ říká maminka. Dominik také pravidelně chodí na ortopedii, kde ho sledují kvůli vybočování páteře, a fyzioterapie, které mu pomáhají mírnit bolesti zad a ramen. Pod dohledem je Domča také na neurologii, protože mu diagnostikovali poruchu pozornosti a hyperaktivitu. „Trochu se to podepisuje na jeho výsledcích ve škole, ale věříme, že vše Domča časem zvládne natrénovat,“ dodává.

Dominik-foto_-uvodni.jpeg

Domča spolu se dvěma brášky, starším Honzou a mladším Maxmiliánem, mamkou Ivou a taťkou Honzou tvoří sehranou partu. Jako každý kluk má rád pohyb. Pár měsíců hrál dokonce basketbal. „Trenérům dokazoval, že to jde i s jednou a půl rukou. Některé děti ho ale takzvaně nedávali, a tak nakonec přestal, protože se cítil méněcenný,“ říká paní Iva.

Teď zkouší s brášky fotbal, rád plave a občas ho rodiče přemluví běhat – úspěšně za sebou už má virtuální závod na 10 kilometrů. Co však Domču baví, je jízda na kole. Jakmile se naučil držet balanc a začal jezdit, vyrobil mu tatínek područku na řídítka, o kterou se může Domča opřít pahýlem. „Bohužel takhle ale nemůže jezdit dlouho. Z předklonu ho brzo bolí záda i ruka v místech, kde se opírá,“ vysvětluje maminka. Řešením je speciální sportovní protéza, vyrobená Dominikovi na míru, přesně podle jeho potřeb. „Věříme, že by Domčovi pomohla v mnoha směrech. Ježdění na kole by ho nejen víc bavilo, ale už by po něm nebyl pokaždé tak rozlámaný. Na výletech by si užíval nejen cíl, ale i samotnou cestu,“ říká maminka.

Domca-s-maminkou.jpg

Protézy pro mladé sportovce

Protože se ceny sportovních protéz pohybují v řádech desítek tisíc korun, obrátila se rodina s žádostí o pomoc na Konto Bariéry. To se rozhodlo Domčovi a další mladým lidem, kteří se narodili bez ruky, nebo o ni přišli, a potřebují zaplatit sportovní protézu, věnovat 9. ročník charitativních běhů Run and Help. Děkujeme, že jim spolu s Kontem Bariéry pomůžete!


Fotogalerie

Jdu na to