ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Elektropohon pro Radka

Radkův život obrátil před pěti lety naruby pracovní úraz. Šikovný klempíř a pokrývač spadnul při práci ze střechy a těžce si poranil páteř. Život na vozíku by mu ulehčil přídavný elektrický pohon. Potřebuje však pomoct s jeho pořízením.

radek1.jpg

radek_portret-(3).jpgZ onoho osudného dne roku 2016 si Radek nic nepamatuje. Snad je to, že bylo strašné horko. „Nevím, zda to byl úpal, zda se mi zatočila hlava, nebo jsem prostě zakopnul,“ vzpomíná dnes třiapadesátiletý muž. A dodává, že dost možná byl taky už prostě jen vyčerpaný a zkolaboval. Kromě lezení po střechách totiž ještě v té době rozvážel v druhém zaměstnání balíky a celé dny se nezastavil.

Pád z devítimetrové výšky měl nicméně pro Radka fatální následky. Těžce si při něm poranil páteř a ochrnul na nohy. Více než roční pobyt v nemocnici se také podepsal na jeho manželství, které se rozpadlo. Nyní je Radek rozvedený a bydlí sám v rodinném domku. Pomáhá mu bratr, který žije nedaleko.

radek2.jpg„Vždycky jsem byl sportovec a měl dobrou fyzičku,“ říká Radek. Co nejvíc aktivně se proto snaží žít i na vozíku. Vyzkoušel si třeba biatlon. Život mu ale staví do cesty nové překážky a Radek se musí potýkat se stále dalšími zdravotními problémy. Naposledy před dvěma lety upadnul při přesunu z lůžka na vozík a zlomil si stehenní kost. „Stal se za mě ležák, udělaly se mi bolestivé dekubity,“ popisuje Radek. Proleženinu na kyčli mu museli lékaři dokonce odoperovat. „Odsekli mi kousek kosti,“ říká.

Radek naštěstí není typ, který by se vzdával. Poctivě rehabilituje, aby byl co nejvíc soběstačný. A teď mu v tom můžeme i společně pomoct. Moc by si přál elektrický pohon k vozíku, díky kterému by se spolehlivě a bezpečně dostal, kam potřebuje. Po operaci kyčle se už totiž na vozíku nepohybuje tak jistě jako dřív.
„Odseknutím kosti se mi změnil posed na vozíku a zhoršila stabilita. Bojím se sám někam dál vyjíždět, strašně mě pak bolí ruce a také se bojím dalšího pádu,“ vysvětluje Radek, kterého začala také trápit osteoporóza.
Elektrický pohon k vozíku znamená pro Radka, který je v invalidním důchodu, výdaj, který si sám nemůže dovolit. Z peněz se vydal už na nutnou rekonstrukci domku.

radek3-(2).jpg
Radek se svými dětmi na dovolené, když byl ještě zdravý. 

Za jakýkoliv příspěvek vám Radek moc děkuje!   


Fotogalerie

Jdu na to