ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Pohon a rehabilitace pro Daldu

Tříletý Dalibor je veselý kluk a pěkný neposeda, který statečně bojuje se zákeřnou nemocí - spinální svalovou atrofií. Díky genové terapii dostal druhou šanci na život. Protože ale nemoc už stihla jeho tělo nenávratně poškodit, musí pořádně cvičit, aby se jednou postavil nohy a udělal sám pár kroků. Teď Daldu, jak mu rodiče říkají, čeká další náročný neurorehabilitační program. A taky by si moc přál přídavný elektrický pohon k vozíku, bez kterého se zatím neobejde. Na oboje bychom mu spolu s vámi rádi přispěli.  

Dalda_vozicek.jpegKdyž se Dalibor narodil, dělal rodičům samou radost, byl veselé a šikovné miminko. V šesti měsících si ale rodiče všimli, že málo zvedá nožičky, neleze, zaostává v hrubé motorice. Začal chodit na rehabilitace, ale cvičení nepřineslo žádné velké zlepšení. Když mu byl rok, lékaři zjistili příčinu jeho opožděného vývoje - spinální svalovou atrofii 2. stupně. To je vzácné genetické onemocnění, které způsobuje ztrátu nervových buněk v míše a následné ochabnutí svalů.

Do měsíce byla malému Daliborovi podána genová terapie, nemoc ale v tělíčku zanechala nevratné škody. Dalda má ale stále šanci, že se pomocí speciálních cvičení a intenzivních rehabilitací postaví na nohy a možná udělá sám i pár kroků. Už dnes je jeho snaha stoupnout si a „ťapat“ neuvěřitelná.

Tři týdny měl nohy v sádře

Dalda_sadra.jpeg„Vidíme, jak sílí a zlepšuje se. A hlavně jak moc sám chce. Je to veselý kluk a všechno bere statečně,“ říká maminka Gabriela. Dalda je taky velký rozumbrada. Rodiče často opravuje, vysvětluje jim svůj pohled na svět a vždycky je pobaví větou: „Já vím, nemusíš mi to říkat.“

Na začátku tohoto roku byl na operaci kyčlí, které se mu dobře nevyvíjely. Tři týdny měl obě nožičky v sádře. Určitě to nebylo nic příjemného a Daldu to muselo bolet, ale hned, jak to šlo, začal zase lézt a oslabené nohy cvičit. Nedávno si pak mohl vyzkoušet přídavný pohon k vozíku. A to bylo něco!  Pocítil nepoznanou svobodu a hned všem ujel. „Výlet pro něj najednou dostal úplně jiný rozměr. Do té doby jsme ho vždycky vozili v kočárku nebo táhli ve vozíku, měl nás v zádech, a to ho moc nebavilo,“ říká maminka. Teď prý nemluví o ničem jiném. Tak moc by si vlastní pohon přál.    

Nejlepší dárek k narozeninám

Dalda_rhb.jpegPo důkladném zvážení rodiče vybrali elektropohon Tride KIDS, který je bezpečný a uzpůsobený i těm nejmenším. Na jeho pořízení jim však stále chybí 31 440 korun. Výdajů na péči o nemocného syna totiž mají rodiče mnoho. Daldu teď kromě hipoterapií a plavání čeká další intenzivní neurorehabilitační program v brněnském centru Sarema. Cvičení mu moc pomáhá a jeho úsilí se pár vteřin udržet na nohách je neskutečné. Program je finančně náročný, vyjde na 31 500 korun, a to je velký zásah do rozpočtu čtyřčlenné rodiny. Proto bychom Daldovi i jeho rodičům pomohli.

Daliborovi budou na začátku července čtyři roky a už se těší na oslavu s rodiči a mladším bráškou Vildou. Pojďme tomuto usměvavému pohodáři a statečnému chlapci dát taky dárek. Přispějme mu společně na pohon, který mu poskytne netušenou svobodu, i na neurorehabilitační program. Třeba se právě díky naší pomoci postaví a poprvé v životě si kopne do míče.

Za jakoukoliv finanční pomoc vám celá rodina moc děkuje!


Fotogalerie

Jdu na to