ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Martin Milan Šimečka převzal Cenu Františka Kriegla


Slovenský spisovatel a publicista českého původu Martin Milan Šimečka převzal Cenu Františka Kriegla pro rok 2024. Cenu za občanskou statečnost uděluje Nadace Charty 77. Slavnostní předání Ceny proběhlo 6. června v Rezidenci primátora v Praze. Šimečka ji označil za ocenění velkého množství lidí na Slovensku, kteří se nenechají zastrašit. 

CFK_MM-Simecka-s-reditelkou-NCh77-Jolanou-Voldanovou-a-porotou_web.jpg

Cenu Františka Kriegla pro rok 2024 udělila Nadace Charty 77 Martinu M. Šimečkovi za dlouhodobé hájení demokratických principů a za kritickou, nezávislou žurnalistiku. Výrok přednesla Saša Uhlová, předsedkyně poroty Ceny. Ta Šimečku ocenila za dlouhodobě kvalitní žurnalistickou práci, obhajobu novinářské nezávislosti, schopnost nepředpojatého vidění reality a kritické myšlení. Podle poroty jde ale také o připomínku faktu, že stačí opravdu málo, aby se ze Šimečkovy devízy stal problém. Alespoň pro ty, kterým právě kritické myšlení, ctění demokratických principů a svobod nekonvenuje.
 
Slavnostního předání se zúčastnili ředitelka Nadace Charty 77 Jolana Voldánová, primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, pod jehož záštitou akce proběhla, a také členové poroty Ceny Františka Kriegla včetně Martina Gromana, který si připravil laudatio. „Cena Františka Kriegla je od samého počátku způsobem, jak ocenit velkou osobní statečnost. Jsem ráda, že porota letos vybrala právě Martina Šimečku. V demokratických společnostech se nesmí stát normou, aby se z novinářů stala štvaná zvěř jen proto, že se vyjadřují kriticky k celospolečenským nešvarům nebo třeba k vládnoucí garnituře,“ uvedla ředitelka Nadace Charty 77 Jolana Voldánová.
 
CFK_MM-Simecka_web.jpgMartin M. Šimečka vnímá zisk Krieglovy ceny především jako ocenění pro mnohé slovenské novináře, občanské aktivisty, umělce i takzvané obyčejné lidi, kteří dnes dávají různými způsoby najevo, že jim záleží na demokracii a svobodě. „Den za dnem s rostoucí represí přibývá těch, kteří vzdorují, jsou vyhazování ze zaměstnání nebo odcházejí sami, protože se odmítají přizpůsobit nové moci. Každý z nich přitom prochází existenciální zkouškou charakteru a odvahy, která je bude provázet životem. Každý projev vzdoru ve jménu svobody je individuální volbou a zároveň se stává kolektivní zkušeností mnoha lidí,“ uvedl Martin M. Šimečka.
 
Součástí ocenění je finanční odměna 20 tisíc korun, kterou laureátovi věnuje Nadace Charty 77.


Fotogalerie

Jdu na to