ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Plošina pro Jarku

Vánoční sbírka Konta Bariéry, redakce iDNES.cz a Nadace Agrofert

Krásný vánoční dárek! Na účtě Jarky je cílová částka. Ve Vánoční sbírce se podařilo vybrat úctyhodných 619 997 koru​​n. Příběh oslovil 698 dárců a každý z nich věnoval v průměru dárek ve výši 888 korun.  To opravdu není málo a moc děkujeme. Přečtěte si článek na na iDNES.cz.

Ty schody vyjdu, věřila si Jarka...

Roztroušená skleróza   

Je nejčastější chronické neurologické onemocnění, kterým je v ČR postiženo zhruba 10 tisíc lidí. Onemocnění zasahující centrální nervový systém (CNS) postihuje nejčastěji mladé lidi do 30 let. Může se však projevit již v dětství nebo naopak v pokročilém věku. Skleróza postihuje bílou hmotu CNS, neboli obaly  nervových vláken, které převádí povely do svalů a nervové vjemy ze smyslových orgánů. Vzniká zánět těchto obalů, který může přejít až na samotný nerv. Příčina vzniku tohoto onemocnění není objasněna. 
Ještě na vlastní svatbě před 12 lety tancovala Jarka (40) s manželem kankán. Dneska už pravou nohu necítí, nejistá je i ta levá a přidává se pravá ruka a záda. Bezpečnou oporu ztratila i v holích, které používala a nově si pořídila chodítko.  „Máte na výběr, buď zůstanete sedět doma, anebo potlačíte svoje ego, kterému je nepříjemné, že by vás měli lidé vidět nemohoucí, a snažíte se dál chodit mezi lidi a do práce, “ říká Jarka, která si vybrala druhou možnost.
Musíte to rozhýbat
Poprvé o sobě dala roztroušená mozkomíšní skleróza vědět, když bylo Jarce 18 let a studovala gymnázium. „Zničehonic jsem na okamžik, třeba jen na dvě sekundy, ochrnula na pravou půlku těla. Řekla jsem to mamce a šly jsme tehdy ještě k dětské doktorce, která mě hned poslala do nemocnice,“ vzpomíná Jarka. Podrobná vyšetření však žádnou diagnózu nepotvrdila, stavy během jednoho dvou týdnů odezněly, a tak se problémy svedly na dospívání a nechalo se to být.

Po gymnáziu studovala Jarka textilní fakultu na liberecké Technické univerzitě a potíže se znovu přihlásily.
Díky za Honzíka!
„Vždycky jsem hrozně ráda chodila pěšky, jezdila na kole, bavil mě aerobik. Ale najednou jsem cítila nejistotu, problém v pravé noze, ale lékaři říkali, že se musím víc snažit a nohu rozhýbat,“ vypráví o tom, co se dělo, než se dozvěděla svou diagnózu. „Z jedné hodiny aerobiku jsem hned utíkala na druhou, chodila jsem běhat, ale často jsem padala,“ popisuje Jarka.

Viděla, že se její stav nelepší, šla za lékařkou, kterou si pamatovala od těch 18 let. Podstoupila lumbální punkce a diagnóza byla jasná. Dostala léky a zase se cítila, jako by jí nic nebylo, jenže nemoc je zákeřná a dál pozvolna tělo ničila, i když mladá žena navenek pozorovala jen nenápadné změny.
„Nic mě neomezovalo, chodila jsem i tancovat, jen jsem po nějaké době pociťovala slabost a musela jsem být opatrnější na schodech,“ vypráví.
 
Po několikaleté známosti přerušené pauzou se v 27 letech Jarka provdala za svého přítele Honzu a rok po svatbě se jim narodil chlapeček. „Můj život je dobrý: rodina, rodiče, sestra, kamarádi, jak má být, jen ta nemoc mi postupně do všeho začala víc a víc zasahovat,“ říká.

I když si Jarka vždycky přála mít tři děti, lékařka už jí další těhotenství nedoporučila. „Nemoc zaútočila dva měsíce po porodu a primářka říkala, že takovou ataku za celý svůj život ještě neviděla,“ vzpomíná Jarka a samozřejmě dodává, že ničeho nelituje, je šťastná, že má alespoň dnes už desetiletého Honzíka.

video

zdroj: iDNES.cz

Fotogalerie

Jdu na to