ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Basketbalová charita Bez faulu vynesla 150 tisíc pro Janu


Basketbalová charita Bez faulu udělala v závěru roku 2022 obrovskou radost klientce Konta Bariéry Janě Hanové. Mladá žena získala díky minutým střelám a faulům českých basketbalistů i jejich štědrým sponzorům peníze na nový odlehčený vozík. 

bezfaulu_pro_jh-(2).jpg

Basketbaloví koučové nevidí chyby ani fauly svých svěřenců rádi. Ve dvanácti zápasech Kooperativa NBL ale museli být shovívaví. Každá nedaná střela i spáchaný faul v nich přinášely další a další stovky korun pro Janu, klientku Konta Bariéry, která si díky nim bude moct pořídit speciální odlehčený vozík. „Děkujeme českému basketbalu a jeho sponzorům za další ročník krásné spolupráce na projektu Bez faulu, který pomáhá lidem s handicapem a zároveň dělá radost vrcholovým sportovcům, kteří mohou svými výkony podpořit někoho, kdo to opravdu potřebuje,“ říká ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků.„Jelikož nejsem trenér, nemohu si odpustit tuto příležitosti a musím netradičně pochválit hráče za všechny fauly a minuté střelecké pokusy,” směje se Jana Hanová. Při závěrečné All Star Game Kooperativa NBL konané 30. prosince 2022 díky nim totiž mohla převzít šek na úctyhodných 152 379 korun. Charitativní akce Bez faulu proběhla už po páté a podílely se na ní kluby nejvyšší soutěže basketbalistů, Konto Bariéry, Česká televize, klíčový partneři NBL pojišťovna Kooperativa, Louda Auto a také fanoušci prostřednictvím dárcovských DMS.

„Výsledek sbírky je neskutečný, rozhodně bych nechtěla nikoho vynechat, proto děkuji všem, kteří se na ní jakýmkoli způsobem podíleli, ať už z hlediska organizace či dárcovství. Všem patří velké a srdečné díky,” zdůraznila Jana Hanová, která pochází z Havířova, ale už řadu let žije, pracuje a sportuje v Praze. Po nevydařené operaci páteře se už více než 14 let pohybuje na vozíku, ale se sportem kvůli tomu rozhodně nepřestala. Vedle potápění se poslední čtyři roky věnuje i basketbalu, dokonce vede klub Pražských jezdců. Díky vybrané částce si nyní bude moct nechat vyrobit ultralehký čtyřkilový vozík, který pro ni bude velkým pomocníkem. „Bude to pro mě něco fantastického. Vozík několikrát za den rozkládám a nakládám do auta, což je již pro tak přetížené ruce náročné, takže nakládat vozík lehčí o téměř dvě třetiny, než je ten současný, pro mě bude v podstatě malý zázrak. Mohu tak šetřit ramena na jiné sportovní aktivity či rehabilitace, díky kterým se udržuji v kondici vedoucí k samostatnosti,” podotýká Jana.

Zkušenosti s basketbalovou charitou Bez faulu si velmi váží. „Chtěla bych za ni určitě poděkovat, i za tu strašně příjemnou a přátelskou atmosféru, která se prolínala celým tímto projektem, ať při jednání s členy basketbalové federace, Konta Bariéry, Kooperativy nebo při natáčení televizního spotu. Jsem velice vděčná za možnost účastnit se této akce a veškerých možností a zkušeností, které mi přinesla. Ty pocity jsou nepřenosné, ale byla jsem velice šťastná, dojatá a vděčná. Ještě jednou velké díky všem!“

Minutá střela za stovku, faul za dvě stě

Princip charity byl následující - každý z tuctu ligových týmů si vybral jeden domácí zápas, v němž každá jeho minutá střela pomohla Janě stokorunou, každý faul dvěma sty korun a udělená technická chyba generovala dokonce rovnou tisícovku. Dvanáctka celků se dohromady složila díky 477 minutým střelám, 262 faulům a 5 technickým chybám na 105 100 korun.
 
Jak přispěly jednotlivé kluby

Pardubice: 11 200
Brno: 10 500
Ostrava: 9 500
Ústí nad Labem: 9 100
Opava: 8 900
Nymburk: 8 700
USK Praha: 8 700
Olomoucko: 8 600
Slavia Praha: 8 400
Děčín: 7 200
Kolín: 7 200
Královští sokoli: 7 100
Další výrazný příspěvek přidal nový partner ligy Louda Auto, který honoroval pěti korunami každý ujetý kilometr týmy hostů na zápasy vybrané pro projekt BEZ FAULU, díky čemuž se podařilo shromáždit 19 875 korun. Generální partner ligy pojišťovna Kooperativa za všechny smeče a alley-oopy (smeče zatlučené po zachycení míče skórujícím hráčem během letu ke koši) v charitativním období dodala 24 500 korun a individuální dárci pomohli textovými zprávami k 2 904 korunám. 

„Jsme rádi, že letošní sbírka přesáhla minimální potřebnou částku nutnou na pořízení speciálního vozíku. Pořádat charitativní akci v adventním období není nikdy jednoduché, protože své pevné místo mají již desetiletí zaběhlé sbírky. O to více se sluší poděkovat všem, kdo přispěli. Od klubů přes partnery ligy až po veřejnost, jež se podílela prostřednictvím DMS. Moc si toho vážíme. Už tradičně výrazně podporuje sbírku titulární partner Kooperativa v rámci Kooperativa Faktoru a letos se připojil také generální partner Louda Auto, který přispěl za každý ujetý kilometr týmy hostů. Věříme, že všichni paní Janě udělali radost a že se bude i dál úspěšně věnovat basketbalu na vozících,” přeje si i marketingový ředitel CZ BASKETBALL Martin Peterka.
 

Fotogalerie

Jdu na to