ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Chtějí žít doma. Pomozte jim


Konto Bariéry už 30 let pomáhá handicapovaným lidem a jejich rodinám překonávat překážky, které jim život přichystal. Proto moc dobře víme, že se často neobejdou bez pomoci druhých. Tentokrát bychom spolu s vámi chtěli podpořit Matěje, Jakuba a jejich rodiče. O nich i dalších klientech Konta Bariéry, kteří potřebují pomoci, jsme vám napsali v listovní zásilce. 

matej_jakub-(1).jpg

Čtrnáctiletá dvojčata jsou od mala těžce tělesně a mentálně postižená, byla jim diagnostikována svalová hypotonie, potýkají se s dalšími nemocemi a jsou zcela odkázána na celodenní péči rodičů. Chlapci nechodí ani nelezou, nemluví, nedokážou se sami najíst, nosí plenky. Přetočí se ale sami na bříško, posadí se, vezmou si hračku do ruky. A někdy rodiče překvapí. „Když Kubíček uvidí hračku, natáhne se a šup, už ji má u sebe. A Matýsek? Dokáže překonat všechny zipy a patentky na overalu. Stačí se na chvilku otočit a je svlečený. Pořád na nás něco vymýšlejí, každý je jiný, Kubík je pohodář, Máťa raubíř, “ říká s úsměvem tatínek.

Je těžké si představit, s čím vším se rodiče musejí každodenně vypořádat. Daniela a Miroslav své syny musejí přebalovat, oblékat a krmit, pravidelně s nimi cvičí, jezdí na rehabilitace, do lázní. Ale nevzdávají se. Chtějí Matějovi a Jakubovi dopřát co nejvíce zážitků. Chlapce vozí do speciální školy, kde mají své kamarády, vyrážejí spolu na výlety, hrají si s nimi, čtou jim pohádky. A jak to často bývá - Matýsek rád poslouchá audio pohádky, Kuba chce, aby mu je někdo četl z knížky. Každodenní 24 hodinová péče je vyčerpávající a rodiče potřebují mít chvilku pro sebe a „dobít baterky“ na další dny. Aby se mohli dál naplno věnovat svým synům, s péčí jim pomáhají asistentky. Pro dvojčata jsou „tety“ velké rozptýlení, pro rodiče nedocenitelná pomoc. Jenže stávající systém příspěvků na osobní péči je nevyhovující a oni ji často platí ze svého.

Chlapci také potřebují nejrůznější kompenzační pomůcky. Nyní by jim například rodiče chtěli pořídit vertikalizačmí stojan, který pomáhá s prokrvením končetin, uvolňuje napjaté svaly a chlapcům umožní postavit se na nohy, což sami nedokáží. Nebo speciální lehátko do vany, které ulehčuje rodičům jejich koupání, do toho, co teď mají, se už sotva vejdou. Částky na pořízení těchto pomůcek stoupají a rodině se na ně v napjatém rozpočtu nedostává peněz. Proto bychom na ně rádi dvojčatům přispěli. A  také na mzdy asistentů, kteří rodičům pomáhají. Díky nim si mohou na chvíli vydechnout a nabrat síly, aby dál byli Jakubovi a Matějovi velkou oporou a mohli jim v domácím prostředí poskytnout pocit bezpečí a rodičovské lásky. 

Osobní asistence pro Martina a Kristýnu
 
Lidé s handicapem potřebují často pomoc druhého člověka. Neobejdou se bez osobních asistentů, kteří jim pomáhají překonávat veškeré bariéry při zvládání základních životních potřeb, s chodem domácnosti, rodiče díky nim mohou na okamžik vydechnout a nabrat síly. Jsou jim i společníky ve chvílích osamění. Stávající systém příspěvků na péči však vystačí jen na pár hodin denně osobní asistence,  a tak ji musejí platit ze svých napjatých rozpočtů nebo se obracet o finanční příspěvek na nadace. H2302_kristyna.jpgBez osobní asistence se neobejdou ani šestačtyřicetiletý Martin, který po úrazu žije sám v bezbariérovém bytě a dvaatřicetiletá Kristýna, o kterou se stará maminka.  

„Jsem trochu jako trosečník a snažím se co nejvíce hodin vydržet sám,“ říká Martin. Před více jak patnácti lety spadl ze stromu, když chtěl sundat cizí holčičce draka uvízlého v korunách. Po úrazu zůstal zcela ochrnutý, jen ruce se mu částečně podařilo rozhýbat... Když  Kristýna ráno otevře oči, její první slova jsou, „co budeme dělat“.  Pro její maminku, začíná celodenní péče o dceru, které byla diagnostikována záhy po narození kvadruspastická forma dětské mozkové obrny. 

 

Děkujeme, že pomáháte s Kontem Bariéry! 

Jdu na to