ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Vozík pro Jakuba

Dvacetiletý Jakub skončil na vozíku po nešťastném pádu z motorky. Úraz mu změnil život přesně v den, kdy se dozvěděl, že bude otcem. Se synem Davídkem nakonec zůstal sám. Aby mohl žít aktivně, potřebuje Jakub lehký vozík na míru. Za pomoc s jeho pořízením vám předem děkuje!

jakub_l.jpg

„Do 16 let byl můj život normální,“ začíná svoje vyprávění Jakub. „Po základním vzdělání jsem nastoupil na učební obor obráběč kovů. Po prváku jsem si o prázdninách udělal řidičský průkaz na motorku a následně si ji koupil…“ Stačil však jediný den, aby se všechno obrátilo naruby. Jakub pokračuje: „V lednu 2020 jsem se od tehdejší přítelkyně dozvěděl, že čekáme miminko... Jel jsem se projet na motorce, abych si vyčistil hlavu. Domů jsem se vrátil až po sedmi měsících… naboural jsem.“

Pomláceného a podchlazeného našla Jakuba paní, která náhodou projížděla kolem. Vrtulník ho přepravil do nemocnice, kde mu lékaři operovali páteř. Dva týdny strávil na jednotce intenzivní péče, pak se přesunul do Brna na spinální jednotku. Z blízkých nikoho neviděl. „Nikdo za mnou nesměl, protože byl covid,“ vysvětluje. Následující měsíce strávil rehabilitacemi v Luži, kde se rozhodl s osudem poprat. „Tam jsem zjistil, že lidé jsou na tom hůře než já, že jsem vlastně dopadl ještě dobře,“ říká.

Zůstali se synem sami 

jakub_l_2.jpgKdyž se Jakub vrátil po více než půl roce domů, do rodinného domku k rodičům a mladšímu bratrovi, byl už jeho syn David na světě. Rodina se pustila do bezbariérových úprav a Jakub se vrátil do školy, kterou mu umožnili dodělat na CNC strojích. Malého Davídka si Jakub bral nejprve domů na víkendy, až s ním nakonec zůstal sám: „S přítelkyní jsme se rozešli, nedala to, co se mi stalo.“

„První rok byl hodně náročný… škola, soudy o syna, vše nové, ale vše jsme zvládli,“ vypočítává Jakub. V květnu 2022 se však jeho zdraví opět zhoršilo. Kvůli potížím se zrakem navštívil lékaře a byla mu bohužel zjištěna roztroušená skleróza. „Nyní si píchám jednou měsíčně injekci a jsem hlídám lékaři. Další ataky ale nepřišly a doufám, že už nepřijdou,“ věří.

Tři roky po nehodě Jakub pracuje ve firmě Ultina na CNC strojích a snaží se žít zase alespoň trochu normálně. Syna Davídka má ve své péči. Udělal si řidičský průkaz na auto. Hraje ping pong, se kterým začal jezdit i na vozíčkářské turnaje… K aktivnímu životu Jakub potřebuje nový vozík na míru. Ten, který má od nehody, mu totiž nevyhovuje. Zdravotní pojišťovna ale Jakubovi na nový vozík nepřispěje dříve než za dva roky, a tak se peníze snaží sehnat sám, a obrátil se s žádostí o pomoc také na Konto Bariéry. „Za jakýkoliv příspěvek vám budu velmi vděčný,“ vzkazuje.

Děkujeme, že pomáháte s Kontem Bariéry!


Fotogalerie

Jdu na to