ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Asistenční pes pro Jakuba

VYBRÁNO
0 Kč
103 770 Kč
130 000 Kč
CHCI POMOCI

Život teprve šestadvacetiletého Jakuba navždy změnil nešťastný pád z kola, po kterém zůstal upoutaný na invalidní vozík. Navíc si sám také neporadí s řadou běžných činností. Otevřít dveře nebo podat potřebnou věc by mu mohl pomoci asistenční pes Fido. Jenže výchova a výcvik čtyřnohého pomocníka stojí statisíce, které Jakubovi chybí. A my bychom Jakuba v jeho cestě za soběstačností společně s vámi rádi podpořili.

Jakub_B_sbirka_pes_orez.jpgJakub od dětství rád sportoval a ze všeho nejraději jezdil na kole. Před osmi lety se mu ale jeho záliba stala osudnou. „Při jízdě z kopce jsem v rychlosti sjel za kraj cesty do trávy a narazil do svodidel. Dopadl jsem na krk a zůstal ležet, už jsem se nemohl ani otočit,“ vzpomíná Jakub. Měl štěstí, že si ho všimli lidé z nedaleké zahrady a zavolali pomoc. Detaily si nepamatuje, zlomil si dva krční obratle a probral se nehybný v nemocnici.

„Diagnóza zněla tvrdě: už nikdy nebudu chodit a pohybovat se budu jen na invalidním vozíku,“ vypráví Jakub. Léčení v nemocnici zabralo dva měsíce, dalších šest měsíců strávil v rehabilitačním ústavu v Hrabyni. K rodičům, kde před úrazem bydlel, se na vozíku vrátit nemohl, a tak se musel osamostatnit. Přestěhoval se do chráněného bydlení v rodném Vyškově a dál usilovně cvičil a rehabilitoval. „Přes veškeré úsilí se však na mém zdravotním stavu nic zásadního nezměnilo,“ stýská si. Velký pokrok ale udělal v samostatnosti. „Při jednom pobytu v rehabilitačním ústavu jsem si udělal řidičský průkaz, což mě povzbudilo dál na sobě pracovat,“ říká Jakub.

Stále je řada věcí, které sám nezvládne. „Pomoc potřebuji s oblékáním, hygienou, sám se nedostanu do postele, sám se z ní nezvednu, a to samé platí o autu,“ vypočítává Jakub. Myšlenka, že by měl k ruce čtyřnohého asistenta, ho proto nadchla. Ke zvířatům měl navíc vždycky blízko. „Byl by pro mě byl nejen vhodným pomocníkem, ale i společníkem v mé cestě k plnohodnotnému životu,“ říká.

Labrador Fido brzy dokončí výcvik

Fido.jpgV jihomoravské organizaci Pomáháme psím srdcem z.s. už pro Jakuba vybrali labradora jménem Fido. „Teď je ve výcviku. Učí se například přinášet předměty, které si nedokážu sám podat, otevírat a zavírat dveře, rozsvítit a zhasnout světlo nebo zvedat nohy při uléhání,“ popisuje Jakub. Potíže je v tom, že výchova a výcvik asistenčního psa vyjde na statisíce korun a zdravotní pojišťovna na pořízení takového pomocníka lidem s handicapem nepřispívá.

Jakub žije sám v bezbariérovém bytě a dál se vzdělává, aby si našel dobrou práci. Zaplatit statisíce za vycvičeného asistenčního psa ale momentálně je a zřejmě i bude nad jeho možnosti. „Proto hledám sponzory a dárce, kteří by mi s pořízením Fida pomohli. Za jakýkoliv příspěvek moc děkuji!“ dodává.

Děkujeme, že Jakubovi s pořízením psího parťáka pomůžete!


Fotogalerie

Jdu na to