ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Nadace Charty 77 vyhlašuje Cenu Františka Kriegla za rok 2022


Nositelem Ceny Františka Kriegla se pro rok 2022 stává Daniel Hůle, vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství v nevládní neziskové organizaci Člověk v tísni. Ocenění za občanskou statečnost uděluje Nadace Charty 77. Cena bude slavnostně předána v květnu 2022.

1C8A3476-(1).jpg
Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. (Foto: Jakub Plíhal / Aktuálně.cz)

Daniel Hůle se už dlouhou řadu let neúnavně věnuje problematice zadlužování značné části občanů České republiky a zejména oblasti exekučního a vymahačského byznysu, parazitujícího na nejzranitelnější části české společnosti. Problém, po celé roky přehlížený a bagatelizovaný, dokázal dostat do centra pozornosti a výrazně přispěl k tomu, že jej politická scéna začala odpovědněji řešit.
 
„Prokázal velkou statečnost, když se postavil mocné a často bezskrupulózně fungující vymahačské a exekutorské lobby, která dlouho fungovala pod skrývanou ochranou některých politiků. Jeho práce je záslužná a nenahraditelná o to víc, že se nevěnuje pouze celospolečenským dopadům problému a prosazování nápravy na legislativní úrovni, ale v rámci programů organizace Člověk v tísni také účinně pomáhá konkrétním lidem v těžkých životních situacích souvisejících nejen s jejich extrémní dluhovou zátěží,“ zdůvodňuje rozhodnutí poroty její člen Jaroslav Veis.
 
Oceněním Daniela Hůleho Nadace Charty 77 současně oceňuje jeho spolupracovníky v programech Člověka v tísni i všechny, kdo se pustili do řešení tohoto zásadního problému naší společnosti.
 

Cena Františka Kriegla je udělována od roku 1987. Vyhlašována je každoročně 10. dubna, kdy se narodil. Od roku 1990 je cena udělována za občanskou statečnost projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika. Oceňováni jsou jedinci, kteří riskují vlastní postavení, kariéru a často i život, aby prosadili názory a cíle, jež odpovídají humanistickým ideálům, demokracii a lidským právům a jež oni považují za správné. MUDr. František Kriegel byl jedním z nejvýznamnějších politiků pražského jara 1968 a jediným z československých politiků, kdo po odvlečení do Moskvy odmítl v Kremlu podepsat moskevský diktát.

Porota: Martin Groman, Jana Horváthová, Petra Procházková, Břetislav Rychlík, Saša Uhlová (předsedkyně poroty), Marek Orko Vácha, Jaroslav Veis

Seznam dosavadních laureátů Ceny Františka Kriegla najdete ZDE

Jdu na to